بهمن ایثار؛نتیجه یک بی تدبیری

در این چند هفته از بهمن ایثار اخبار زیادی شنیدیم،اخباری که هر رو تلخ تر از روز قبل می شد و عمق فاجعه حاصله را نمایان تر می کرد.تعاونی هایی که یک شبه سر از خاک بر آورده بودند مشکل ساز شدند و مردمی را به خاک سیاه نشاندند.کار بدانجا کشید که مردمان نجیب ما از سر خشم و غیض ناشی از استیصال، دست به کار های متهورانه ای زدند که آدمی را به تعجب وا می دارد.به راستی چه رخ داد که تعاونیی که تا دیروز در پی تکثرگرایی شعبه های خود بود و هر روز بر اعتبارش میان عوام افزوده می شد، امروز آنچنان در منجلاب تباهی و اضمحلال دست و پا می زند که برای نجاتش باید کل سیستم بانکی کشور را بسیج کرد.اینکه حقیقتا چه اتفاقاتی در این اثنا رخ داد که پوزه این تعاونی این چنین به خاک مالانده شد، بر همگان پوشیده است(اقلا ما که از آن بی خبریم) اما مسئله اصلی آن مردمی هستند که از همه جا بی خبر و به اعتبار امضای چند وزیر و مسئول،دار و ندار خود را در این تعاونی انبار کردند تا بلکه وامی بگیرند و مرهمی بر زخم خود بنشانند.

تا امروز مردم را این چنین عصبانی و خشمگین ندیده بودم که چنان عنان اختیار پاره کنند که با تیر و تبر به جان تعاونی مذکور بیفتند،یا عده ای که در روزهای قبل مقابل فرمانداری گرگان تجمع کرده بودند و به گفته شاهدان واقعه به درب فرمانداری تعرض کردند و میخواستند مستقیما با فرماندار صحبت می کنند(که گویا فرماندار هم توپ را به زمین سایر مدیران استان انداخته و پاسکاری ملت را این چنین ادامه داده!!).عده دیگری هم ناچاری و درماندگی آنچنان فشارشان می داد که چون ابر بهار می گریستند.نا امیدی محض را می شد در چشمانشان خواند،آن قدر جواب سربالا از این و آن شنیده بودند که جز خدا از هیچکس انتظار کمک نداشتند.به هر کدامشان که می رسیدی تو را سنگ صبور خود می پنداشتند و ریز داستانشان را برایت تعریف می کردند.پای صحبت و در دل هر کدامشان می نشستی،دل سنگ می خواست که همگام با گریه هایشان اشک نریزی.با خود میگفتم این بندگان خدا شب عیدی به چه فلاکتی افتاده اند؛خلق خدا به چه روزی افتاده از تدبیرتان!!

 حال واقعاً کدام مدیر با وجدان و مخلص است که درد مردمش را ببیند و خون گریه نکند.کم اتفاقی نیفتاده،زندگی عده ای در معرض نابودی قرار گرفته و عده دیگری کار روزمره خود را رها کرده اند تا بلکه بخشی از پولشان را زنده کنند.در این میان وزارت تعاون که متولی اصلی چنین اماکنی است در سکوت مطلق، مردم را به حال خود را رها کرده و عملا تلاشی برای حل این مشکل نمی کند.برای من و امثال من سوال اینست که امضایی که منجر به مجوز دار شدن چنین تعاونی هایی شده تا چه حد معتبر است؟آیا نهاد مربوطه متضمن تعهدات زیر مجموعه های متخلف خود نیست؟و سوال اساسی این که از این پس چه اطمینانی به تعاونی هایی این چنینی است و چه تضمینی که ماجرای بهمن ایثار برایش تکرار نشود؟باز ماجرای بهمن ایثار از این حیث که صاحبان آن متواری نشدند جای خوشحالی دارد،آن تعاونی هایی که مجوز از وزارت تعاون داشتند و پول مردم را بالا کشیدند و فرار را به قرار ترجیح دادند را چاره چیست؟

حال که تعاونی مولی الموحدین متضمن تعهدات بهمن ایثار شده(هر چند اخبار ضد و نقیض حاکی از آن است که این تعاونی هم از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کرده!) می توان کور سوی امید را برای آینده مالباخته ها تجسم کرد،اما تاثیر مخربی که اتفاقات اخیر داشت سبب گشته به نوعی اعتماد مردم از تعاونی های بی بته این چنینی که غالبا مجوز بانک مرکزی هم ندارند،سلب شود و همه در تلاشند به نوعی ارتباط خود را با این تعاونی ها قطع کنند.امید است متولیان امر با کنترل اوضاع ماجرا را به نحوی کنترل کنند که کمترین ضرر متوجه مردم شود.

و در آخر اتفاقی که مانند موارد مشابه به طرز تلخی تکرار شد،عدم اعتراف مسئولین امر به اشتباه خود بود.در تمام سیستم تعاونی و بانکی کشور یک مرد پیدا نشد تا بابت این اشتباه از مالباخته ها عذر خواهی کند.حال مایی که داعیه ایمان به خدا و مسلمانی داریم را با اوبامایی مقاسه کنید که ما روزانه دوجین شعار علیه او و کشورش می دهیم اما وقتی در انتخاب وزیرش دچار خطا می شود در برنامه زنده تلویزیونی ظاهر می شود و میگوید:"I screwed up!!" یعنی " من گند زدم!!".

/ 17 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسین بیاری

با سلام و درود بی پایان به شما دوست عزیز... در خواست تبادل لینک با سایت شما را داشتم نام سایت ما کانون ناشنوایان استان گلستان می باشد خواهشمندم ضمن بررسی سایت ما در صورت تمایل در جهت تبادل لینک با قرار دادن نام سایت ما در سایت زیبای خود در قسمت نظرات سایت کانون ناشنوایان استان گلستان به ما اطلاع بدهید تا اقدام متقابل صورت گیرد ...با تشکر و سپاس از همراهی شما...احتراما...حسین بیاری www.deafgolestan.mihanblog.com

حسین بیاری

با سلام ... در اقدام متقابل شما دوست گرامی هم لینک شدید ... ممنون از همکاریتان... یا علی.. التماس دعا

پسر گلم

فرخنده باد بر همگان مقدم بهار نوروز , جاودانه ترين جشن روزگار پیشاپیش سال نو مبارک!!

ذبیح الله میقانی

سلام و وقت بخیر آگاه باش خوبی بود امیر رضای عزیز از نظر لطفت ممنونم که به من سر زدی در عین حال بی تدبیری مدیران ببین چطور باعث حیف و میل شدن سرمایه ملی شدند متاسفم . . . و عامل مهمتر کمبود اطلاعت شهروندان نسبت به این مقوله مالی بوده که منجر به این فاجعه شده خیلی دوست داشتم بیشتر توضیح بدم ولی کار واجبی پیش اومد باید برم

سفید مثل شب

[گل][گل] سلام. دوباره معجزه آب و آفتاب و زمين شکوه جادوی رنگين کمان فروردين شکوفه و چمن و نور و رنگ و عطر و سرود سپاس و بوسه و لبخند و شادباش و درود دوباره چهره نوروز و شادماني عيد دوباره عشق و اميد دوباره چشم و دل ما و چهره های بهار هفت سين فرارسيدن نوروز و سال نو را شادباش ميگويم. [گل][گل]

میثم

پیام نوروز این است.دوست داشته باشید و زندگی کنید.زمان همیشه از آن شما نیست . . . سال نو مبارک ------------------------------------------- برخوردهای خشن بوجود آمده در مورد این تعاونی ها با مردم نتیجه سکوت های قبلی مردم است .

ابوطالب ندری

درود بر شما عیدتان مبارک و بهترین ارزو ها رو برایتان دارم شاد و سر سبز باشید