سراومد زمستون

در این روزها که زمستان تمام تلاشش را می کند که جبهه سرما را در این غمسرا مستقر کند، روزنه های امید اندک اندک خبر از بهاری سبز و دلنشین می دهند. زمستان که به سر می آید نوبت بهار است بهاری که پر است از بوی فامیل، بوی دید و بازدید، دیدن اقوام زنده و بوی تربت اقوام خفته در خاک.

آن سالها که عید و سال تحویل را در خانه مادربزرگ بودیم، می دیدم ساعتی مانده به تحویل سال پدربزرگم از خانه بیرون میرفت. معمولا امامزاده عبدالله یا امامزاده چهارشنبه ای می رفت و تا قبل سال تحویل هم نمی آمد. همیشه دقایقی از تحویل سال می گذشت که میدیدم پدربزرگم با یک شاخه گل و یک تکه نان روغنی تبرک شده به خانه بر می گشت. گل را به مادربزگ میداد و عید را نوبتی به همه تبریک می گفت. وقتی تکرار مسلسل وار و هرساله این عمل را دیدم پی بردم که پدربزرگ عقیده راسخی دارد که این عمل را انجام دهد. حتی این سالها هم که پا درد همدم روز و شبش است سنتش را جاری می سازد و در جواب چرا گفتن هر ساله ما می گوید "شگون" دارد.

عید که می شد دید و بازدید ها هم آغاز می شد. هر چه ما کوچکتر ها از زیر این سنت حسنه طفره میرفتیم و دیدن فیلم های تکراری رسانه ملی را به دید و بازدید عید ترجیح می دادیم، پدر و مادرم قرص و محکم تا فامیل های درجه سه و چهار و بلکه پایین تر را سر می زدند و به قول خود صله رحم به جا می آوردند؛ همیشه هم می گفتند: "سالی یک مرتبه است!". اما از وقتی چند سالی جبر جغرافیای میان من و گرگان فاصله انداخت نمی دانم چه واکنشی میان قلب و مغزم انجام شد که خودم به یکی از مقید ترین افراد در به جا اوردن دید و بازدید عید شدم. شیرینی که در این دیدارها وجود دارد انصافا تا یکسال زیر دندان آدم می ماند.

همه اش این نیست، اصلا آن چند وقت زندگی دور از گرگان، مرا به اجرای سنن و رسوم مقید تر کرد. در این چند ساله که به مدد مدرنیزم بساط پخت نان خرمایی و زنجبیلی و حلوا اماچ برچیده شده،  کل فامیل را بسیج کردم تا جملگی گرد هم آییم و این سنت حسنه را به جا آوریم و خود را محتاج شیرینها و نان های بی روح صنعتی نکینیم. تا حدی هم موفق شدم و قصد دارم سال بعد مراسم سمنو پزان هم راه بیندازم چرا که اگر دیر بجنبیم سمنوپزان هم مانند خیلی از رسوم دیرینه ها مشمول فراموشی می شود.

خیلی دوست داشتم امسال چهارشنبه سوری را مشابه به آنچه که باید باشد برگزار کنیم، خسته شدم از شنیدن صدای ترقه های چینی که شنیدنش بند دل آدم را پاره می کند و بی اختیار الفاظ رکیک را پشت زبان قطار می کند که اگر دیر بجنبی یکی دوتا از آن فحش های آبدار از گوشه لپ آدم بیرون میریزد و کارخرابی بار می آید. امسال با خود گفتم هر قدر این چین کمونیست بلا سر ما اورده بس است وخواستم یک تنه جلوی استثمارش را حداقل در زمینه تهاجم فرهنگی به مقوله چارشنبه سوری بگیرم. اما گاو نر می خواست و مرد کهن! علی ای حال قویا اعلام کنم که سال آینده چنان چهارشنبه سوری راه بیندازم که صدایش تا دم در ساختمان حزب کمونیست چین هم برسد تا چشمان تنگشان از تعجب مانند دهانشان گشاد شود.

برای شنیدن پادکست این مطلب یک حالی به دکمه مثلثی شکل پایین صفحه بدهید:

در ضمن صدای بلنگوهایتان را حتما به عرش اعلا برسانیددر غیر ایصورت احتمالا صدایی نخواهید شنید:

نوروز بر همگی خوش

/ 6 نظر / 10 بازدید
علی عباسی

سلام با آرزوی موفقیت روز افزون شما مانا باشید

ساجدنيوز

بسمه الله الرحمن الرحيم وبلاگ نويسان گلستان دوست گرامي: سلام عليكم به اطلاع شما همشهريان عزيز ميرسانيم كه طي جلسات متعددي كه في مابين دوستان وبلاگ نويس گلستان دوست صورت گرفت مبني بر اين كه با توجه به نبودن پايگاه خبري تحليلي مختص استان گلستان كه اخبار استان گلستان را به روزبه همشهريهاي عزيز گلستاني اطلاع رساني كند تيم پايگاه خبري تحليلي ساجدنيوز كه قبلا از سيستم بلاگفا استفاده ميكرد تصميم براين گرفت با توجه به اين كه تمام سعي ما براين بود كه اخبار استان گلستان را به روز به اطلاع همشهريان با توجه به محدوديت ها برسانيم و طي استقبال زيادي كه از اين وبلاگ صورت گرفت و آمار بازديد بيشمار ما نشان دهنده اين ميباشد واين افتخار فقط با كمك هاي شما گلستان دوستان صورت پذيرفت،انشاالله در فرودين ماه 1391 خارج شدن از سيستم فعلي و به صورت حرفه اي كار خود را با انگيزه تر از حال ادامه ميدهيد.بدينوسيله از شما وبلاگ نويسان گلستان دوست تقاضا داريم كه در به روز كردن وبلاگ به هر صورتي كه امان پذير هست در اطلاع رساني به همشهريان گلستاني همكاري كنيد. درويشي لطفا اطلاع رساني فرماييد Sajed-golestan.blogfa.com sajednews@yahoo.com بزود

محمد

صدات خوراک رادیو هفته امیر امشب ببین حتما ویژه نوروزه سال نووت موارک

ری را

با سلام و احترام به روزم باشعری تقدیم به فهیمه محمودی عزیزم بانوی شعر و غزل سرزمین عشق و آواز و کمی بدون شرح

گنجی

سلام بر شما ایام مبارک و گرامی باد سال خوب و خوشی داشته باشید غصه ها قصه شوند و شما شادمان از روزگار شاد باش و دیرزی

گنجی

سلام بر شما خدا قوت ایام گرامی و خجسته باد شاد زی و دیر زی