واگذارتان کردیم به خدا!

یادواره ماندلا برگزار شد. تمام تلاش بر این بود مراسم در کمال وقار و البته آرامش برگزار شود. سالن کوچک بود اما به قول دکتر زیباکلام شیک و مدرن بود. جمعیت زیادی آمده بودند و  عده زیادی مراسم را ایستاده به نظاره نشستند. صحبت از نفی خشونت و پرهیز از افراطی گری بود، صحبت از ماندلا بود که اگر چه با اسلام قرابتی نداشت اما مسلمان گونه پیام انبیاء الهی را درک کرده بود. بیرون کردن کینه و تنفر از دل را سالها پیش از آنکه ماندلایی وجود داشته باشد حضرت موسی و حضرت عیسی گفته بودند و خاتم الانبیا(ص) با ذکر احادیثی برآن صحه گذاشته بود. ماندلا یادآوری آنچه بود که ما فراموش کرده بودیم و در این سالها به شدت به آن نیازمندیم. "ببخشیم، حتی اگر نمی توانیم فراموش کنیم"، این جمله ای ایست که ایران امروز به آن نیازمند است. اگر قرار است سیاست ما مانند دیانت مان باشد، بدانیم که دین ما جز عمل به اخلاق نیست.

علیرغم واکنش مثبت نیروهای سیاسی اصولگرا و اصلاحطلب و همچنین فعالین اجتماعی فرهنگی، ظاهرا عده ای چندان با جان کلام ماندلا موافق نیستند و میپسندند به زبان خود سخن بگویند. سایت گلستان ما در این مورد نیز بنا را بر کم لطفی گذاشته است و هر چه بر ذهن نویسنده اش آمده را منتشر کرده است. در لید خبری که پس از برگزاری مراسم روی خروجی سایت آمده نوشته شده است:" گروهی از افراطیون تندرو عصر روز پنجشنبه صادق زبیاکلام را به گرگان آوردند تا مجلس ختمی برای پانزدهمین روز نلسون ماندلا رهبر ضد آپارتاید آفریقای جنوبی برگزار کنند."

به قول مرحوم جمالزاده "تو خودت مفصل بخوان از این حدیث مجمل". کاش نویسندگان محترم این سایت تعریفی از واژه افراطیون بدهند و بگویند این افراطیون دقیقا چه کسانی هستند و چه خصیصه ای در این افراد وجود داشته که صفت افراطی را به آنها اطلاق کرده است. جدای از این مجلس ختم آن هم برای پانزدهمین روز؟!! کلیت مراسم صرفا یادواره ای بوده تا درباره مشی دور از خشونت از ماندلا صحبت شود و از تجربه ماندلا و آفریقای جنوبی برای بالابردن تحمل سلایق مختلف سیاسی استفاده کنیم. یادمان نرود "همه حق دارند حتی اگر حق نباشند". نظر هر کسی برای خودش محترم است و گلستان ما و هر سایت دیگری در بیان عقیده اش آزاد است اما تا جائیکه حرمت اشخاص و افراد را نشکند. مطلب سایت گلستان ما مملو از توهین و هتک حرمت است. هنوز برای من و امثال من سوال است که چرا یک سایت باید در توهین کردن به افراد از هیچ کوششی دریغ نکند. تمامی افراد و اشخاص به دلیل انسان بودنشان و جایزالخطا بودن مستحق انتقاد هستند اما انتقاد غیرمنصفانه و توهین نه اسلامی است و نه انسانی.

بخشیدیم و واگذارتان کردیم به خدا، اما فراموش نمی کنیم.

/ 1 نظر / 44 بازدید
sssssssssaaaaaaaaeeeeeeeeeeeeedddddddd

با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین. نظر یادت نره هااااااااااااا