چه ارزان فروختی هنرت را!!

شاید شما هم آخرین کار تولیدی مهران مدیری را دیده باشید که در آن کانالهای ماهواره ای فارسی زبان به سخره گرفته شده اند.کلیپی که با عنوان کریسمس 2011 و به صورت غیر قانونی توزیع شده و اغلب افراد آن را از اینترنت دانلود کرده اند.

مهران مدیری که به خاطر سریال طنز اخیرش حاشیه های زیادی را اطراف خود داشته، این بار تمام تلاش خود را به کار گرفت تا حتی با بهره گیری از هجو و هزل به هدف غایی خود برسد.اما واقعا هدف مدیری از ساخت چنین مجموعه ای چه بود؟آیا صرفا نقدی بود بر کانالهای ماهواره ای یا نیتش ورای این حرفها بود؟

 

 

 

 

 

 

ازهمان ابتدا فیلم هیچ رنگ و بویی از طنز به چشم نمی آید،بعضا رکیک ترین الفاظ و زشت ترین حرکات در مقابل دوربین انجام شد تا مدیری پوچی و بی محتوایی این کانالهای فارسی زبان دوزاری را ثابت کند.در این کار، مدیری رعایت سابقه کاری خود را هم نمی کند و آنچنان آش خود ساخته را با ادویه هجو و هزل مزه دار می کند که بیننده ناخودآگاه به سابقه هنری مدیری مشکوک می شود.ساخته اخیر مدیری این مفهوم را می رساند که یا کارگردان با معنا و مفهوم دقیق واژه طنز ابدا آشنایی ندارد یا عمدا خواسته از اهرم تحقیر و هتک حرمت علیه عده ای استفاده کند.اما مدیری غافل از این نکته بود که با این کار اولین آبرویی که ریخته شد آبروی خودش بود، آبرویی که به قیمت یک دهه شاد کردن ملت به دست آورده بود.حال دیگر کسی نمی تواند ادعا کند مدیری پیشرو و طلایه دار طنز تلویزیونی در ایران است(هر چند پیش از این نیز چنین ادعایی ثقیل الباور بود).همان صدا و سیمایی که قهوه تلخ مدیری را تایید نکرد آنچنان بی پروا ساخته اخیر وی را نمایش داد که گمان کنم خود مدیری هم از این کار رسانه ملی متعجب شود!

در لا به لای اتفاقات تلخ سال گذشته بود که خبر عدم پخش قهوه تلخ به گوش رسید.مسئولان ارشد رسانه ملی قویا این سریال را مغایر ارزش های رسانه ملی اعلام کردند و آن را پخش نکردند.شاید این بزرگترین لطفی بود که در آن زمان می شد به مدیری کرد.در آن آشفته بازار اوضاع سیاسی کشور، ناگهان مدیری قهرمان ملی شد و صفحات پر شماری در فیسبوک به حمایت وی ایجاد شد. به مدد جو حاکم بر کشور قهوه تلخ با فروش باورنکردنی، مدیری را یک شبه از فرش به عرش آورد. مردم در حمایت از وی فرهنگ کپی رایت خود را اصلاح کردند تا خدمتی به وی کرده باشند،اما خبر نداشتند که" این عروسیست که در عقد بسی داماد است"!!

ساخته مدیری آنقدر رسانه ملی را مشعوف و کیفور کرد که دقایقی در برنامه وزین "دیروز امروز فردا" و اخبار20:30 این ساخته مدیری را برای دقایقی پخش کردند.مدیری در این مجموعه نشان داد آنچنان در استعمال واژگان رکیک و هزل مستعد است که باید بر روح و روان ایرج میرزا دو صد درود فرستاد.

و در آخر:

برای آنکه در جهت باد حرکت کنی چه ارزان هنرت را فروختی.

 

پی نوشت:گردن نازک بافت تاریخی گرگان همچنان انتظار دیدار تیغه گیوتین را میکشد، برای بیداری وجدان های خفته دعا کنیم.

 

/ 9 نظر / 11 بازدید
آقابزرگ

من هم با اون قسمتهایی که توهین و مسخره کردن بقیه هست مخالفم و از مدیر ی این انتظار رو نداشتم

پسر گلم

مدیری تنها در این برنامه کوتاه به الفاظ رکیک نپرداخته که در تمام سریالهای قبلی و فعلیش هم این رویه را دنبال کرده و میکند. ما هم دلیل ساختنش را نفهمیدم!! یکباره سر از جعبه جادویی درآورد!! شاید با این کارش خواسته عدم حمایتش را از آن گروه اثبات کند ولی اگر این باشد تلخی قهوه ای که هنوز در کام ملت است چه چیزی را ثابت میکند؟!! این کارش ضرب المثل شیرین فارسی را یادآوری میکند: قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس

آرمان دولتخواه

سلام خوبی؟آدرس ست پنجم تغییر کرد و این وبلاگ از شما همکار محترم میخواهد آدرس قبل را اصلاح کرده و ما را با آدرس جدید لینک کنید.مرسی،موفق باشید.

مریم نبوی

الفاظ رکیک و توهین ها را قبول دارم ، و این ایراد به مدیری هست اما انصافا شبکه هایی هم که مورد تمسخر قرار گرفتند هم آش دهن سوزی نبودند. البته توهین و الفاظ رکیک در هیچ شرایطی قابل قبول نیست با توجه به اینکه اگر هدفش مورد نقد قرار دادن این شبکه ها بود ، اشتباه بسیار بزرگی با اغراق در ساخت این فیلم انجام داد.

مریم نبوی

دقیقا همینه واقعا هم ارزش مسخره کردن نداشتند اونها دوزاری بودن و کار مدیری از اونها دوزاری تر

ابوطالب ندری

سلام اقا خوبی چه خبرا ؟ سلامت هستید انشاالله؟ همیشه لطف داشته ای لطفت مستدام و پایدار عزیز دل برادر

سفید مثل شب

[گل][گل][گل] سلام. البته من چند وقت پیش یه جایی نامه ای از مهران مدیری خوندم که در مقابل نظرات مردم که گفته بودن مدیری این کار رو برای خود شیرینی آقایان انجام داده گفته بود ساخت این فیلم به قبل از مرد دو هزار چهره بر می گرده و قصد نداشته اون رو پخش کنه و خودش هم از این کار بی اطلاعه.اما این نامه صورت مساله رو عوض نمی کنه. ما ایرانی ها همینیم یک شبه یکی رو می کنیم خدا فردا با خاک یکیش می کنیم. البته یک نکته اینکه گل کردن بعضی فیلمها ناشی از توان بالای اونها نیست و علتش سطح پایین اوضاع سینما است.

ایران

فیلمی که گفتی دیدم واقعا بی محتوا و فقط در جهت تخریب بود نه اطلاع رسانی و سرگرمی مفید . امیدوارم که هیچ وقت انسان اینقدر فرو مایه نشود .

رضا

متن شما هم خیلی توش دروغ داشت طنز قهوه تلخ برای مشکلات مالی بین صداوسیما و مدیری پخش نشد نه مشکل یگه ای اگه تایید نمی شد اگه مشکل داستان و متن بود اصلآ اجازه توزیع هم نمی دادن لطفآ دوروغ پردازی نکنید