دردسرهای یک نظر ناپخته

دیگران را نمیدانم اما بنده چند وقت پیش در وبلاگم پیشنهاد ایجاد یک هیئت نظارت درون سازمانی را، برای انجمن وبلاگ نویسان دادم.با توجه به اینکه هنوز این طرح در میان اعضا اعلام نشده بود و هیچ تصمیم گیری مبنی بر آن اتخاذ نشده بود،تعدادی از عزیزان در مقابل من جبهه گرفتند و به من اتهام دیکتاتوری زدند.نظری که بنده دادم تنها نظر من بود و بنده به عنوان یک شهروند فکر میکنم آنقدر آزادی بیان دارم که نظرم را آزادانه بیان کنم.در ثانی هنوز این پیشنهاد به طور جامع تشریح نشده بود و زوایای تاریک آن بر همگان پوشیده بود.از دوستان موافق و مخالف تقاضامندم با سعه صدر بیشتر نظرات این کمترین را تحمل کنند،خواستند بپذیرند و گرنه هیچکس حق اجبار شخص دیگر را ندارد.

در ابتدا بگویم که نظارت برای هر گروه امری حیاتی است تا آن گروه را از انحرافات احتمالی بر حذر دارد.اما نظارتی که همراه با انتقادات سازنده است نه خدای ناکرده مچ گیری و روکردن شناسنامه دیگران!!

نیت بنده از ایجاد هیئت نظارت این نبود که به نوشته های کسی جهت دهیم.اول باید بدانیم برای چه دور هم جمع شده ایم و یک انجمن تشکیل داده ایم.می توانستیم به همان صورت انفرادی بنویسم و بنویسم و بنویسیم.ما دور هم گرد آمدیم تا همه جا همراه گرگان باشیم.این یعنی هدف مشترک که در حقیقت نوک پیکان این انجمن و دقیقا وظیفه هیئت نظارت یا هر چه که اسمش را بگذارید هدایت این تیر به مرکز هدف است.مهم نیست موضوع بلاگت چیست؛سیاسی،اجتماعی،فرهنگی ،درد دل و یا هر چیز دیگری که تو در نوشتنش آزاد هستی،مهم این است هر از گاهی هم در قالب سبک نوشته هایت به یاد گرگان باشی.

اما چارچوبی که من برای هیئت نظارت تعریف کرده ام(نظر شخص من)  را با چند مثال ذکر میکنم:

برای مثال تصور کنید عزیزی در بلاگش آماری از تعداد افاغنه در استان میدهد و بر اساس آن گزارشی تحلیلی از وضعیت آنان ارائه میکند.حال تصور کنید اگر آمار ارائه شده غلط باشد چه رخ میدهد.خواننده عام با دریافت اطلاعات غلط مخبر آمار اشتباه در جامعه میگردد و خواننده خاص که در جریان آمار است اعتمادش نسبت به بلاگ تقلیل می یابد و قطعا روی نوشته های بعدی این وبلاگ هم حساب زیادی باز نخواهدکرد.حال اگر با نظارت صورت گرفته این اشتباه به نویسنده وبلاگ(به صورت خصوصی) منتقل میشد،اتفاقات بهتری رخ نمی داد؟حال اگر این مطلب از یکی از اعضای انجمن وبلاگ نویسان نقل می گردید،به خواننده حق می دهید که اعتمادش نسبت به کل بلاگ های این انجمن سست شود؟

یا نمونه ای که برای خودم رخ داد.چند وقت پیش مطلبی انتقادی نسبت به نمایندگان مجلس گرگان نوشتم.فردای آن روز عزیزی با من تماس گرفت و تذکر داد که یکی از جمله های شما مشکل حقوقی دارد و آنها میتوانند به راحتی از شما شکایت کنند و مشکلاتی برای شما به وجود آورند.حال اگر این اشتباه به من تذکر داده نمیشد خدا میداند که چه سرنوشتی در انتظار من بود.آیا نظارت برای حل چنین مشکلاتی ضروری به نظر نمیرسد؟

گاهی اوقات هم اشتباهات تایپی دردسر ساز یا اشتباهات فنی در امر مدیریت وبلاگ می تواند خواننده را نسبت به مطالب بلاگ دلسرد کند.که این چنین مشکلات پیش پا افتاده اما تاثیر گذاری هم به مدد نیروی نظارت می تواند حل گردد.

باور کنید هیئت نظارتی که من پیشنهاد میکنم حق دخالت و جهت دهی به نوشته کسی ندارد،حتی کسی مجبور نیست حتما از گرگان بنویسد.این نظارت است که جلوی بازخورد های منفی احتمالی مطالب بلاگ های اعضا را میگیرد.که قطعا قدرت انجمن وبلاگ نویسان را افزایش میدهد.انجمنی که برای حفظ یا بهتر بگویم بازپس گیری گرگان ایجاد شده است.

دوستان عزیز این تنها یک نظر خام و قطعا مملو از اشکال است.با تفکر و تعقل بیشتر نظراتتان را به اردوی 7 مرداد بیاورید تا همه انتخاب کنیم.مطمئنا این انجمن در زوایای دیگر نیز نیازمند نظرات شما عزیزان است پس با دیدی باز این انجمن که به راستی پژواک فریاد مردم گرگان زمین است ،را یاری کنیم.

/ 20 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کیمیا

به نظر من هر دو حق دارند. به نظر من ان وقت باید هر اعتقادی که توسط اعضای باشگاه مطرح می شود مورد توافق همه باشد تا کسی شاکی نباشد. . اینجا ادم های مختلفی بلاگر هستند. با سطح سواد و معلومات و اعتقادات و دیدگاه های مختلف. به نظرم قرار دادن همه انها در یک گروه صحیح نیست و مشکلاتی را به بار می آورد. به نظرم راه حل این است که نباید گروه به معنای توافقی کلمه آن تشکیل شود و بیشتر شکل افتخاری داشته باشد و شکل حقوقی به خود نگیرد. به گمانم همه نویسندگانی که در باشگاه ثبت نام کرده اند به طور قلبی نسبت به حمایت از منافع شهرشان متعهد هستند. دگر بحث چندانی باقی نمی ماند. می ماند گردهمایی های دوستانه و توصیه به همان التزام قلبی و التزام قلبی نمی تواند مکتوب باشد. یک تعهد اخلاقی ثبت نشده بدون ضمانت اجرایی است.

90گرگان

من به مثال شما نقد دارم خانم کیمیا..بحث x و y نیست.. هم x و y نظراتشان محترم هم برای خودشان و هم برای طرفدارانشان ..اما نکته اینجاست که اگر هر کدام از این نظر که اگر بر فرض مثال برای یک موضوع تیتری را انتخاب نمایند که اشتباه باشد! و یا از کلمه ای استفاده کنند که از نظر املایی و یا لغوی در ان جمله اشتباه باشد، گفته شود..اما این که آقای رضایان گفتند از نظر حقوقی مشکل ایجاد میکند ، این باز بسته به خود شخص دارد..چون ممکن است من بخواهم مطلبی را برای هدف خاصی بنویسم و از عواقب آن اگر مطلع باشم که خود را برای هر هزینه ای آماده کرده ام و اگر نباشم و به من اطلاع داده شد بازهم آزاد هستم که بخواهم این مطلب بماند و یا نماند..این نظارتی که ما گفتیم با آن برداشتی که دوستان دارند از زمین تا آسمان از عرش تا زیر فرش فاصله دارد.

ماشا

سلام دوست من. واتوره با...آغا زوی تر بو وخت ظهوره ...به روز شد. منتظر شما هستیم.

سعید

سلام دوست عزیز مشکل شما برای دانلود فایلهای یوتیوب چیه جت آدیو کار میکنه اگه این پیغام رو دریافت میکنید باید جاوا رو نصب کنید Click one of the links below to download the video. You need to install Java in order to download videos. گزینه install رو انتخاب کن

یک دوست

با نظر کیمیا موافقم .برای رفع مشکلاتی چون مشکلی که امیر رضا بیان کرد می شه بحث آموزش رو پیش کشید و جلو برد که نتیجه هم داره .اما نمی دونم اصرار ندری برای چیه ؟احتمالا اون با این قضیه داستان داره و الا قبول کن که داری راه رو بیراهه می ری !وقتی راه رو داری خاموش می ری چراغ خاموش هم باید جواب بگیری یادت نره اگر دزد بخواد موفق بشه با چراغ روشم میاد نه خاموش چراکه چو دزدی با چراغ آید گزیده تر برد کارها برادر گوش شنوا داشته باش و چشم بینا تعصبات بی خودی رو بریز بیرون!!!1

مامان سپهر

نظارت خوب است البته اگه تحميل نشود. چون خيلي از كسايي كه وبلاگ نويس هستند لزوما از گرگان نمينويسند اين هزگر به معني عدم گرگان دوستي نيست!! اوليش هم خود من!! اينجا همون قضيه نصحيت پيش مياد كه زياد ممكنه براي بعضي خوش آيند نباشه!! به هر حال همه موظف به رفع مشكلات هستيم [گل]

سعید

ببین اینجا چی پیدا میکنی http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/Java-Runtime-Environment.shtml

کیمیا

ین نظارتی که شما می گویی باشگاه نمی خواهد. مگر ما نمی اییم برای هم نظر نمی نویسیم؟ مگر همدیگر را راهنمایی نمی کنیم؟...بارها برای خودم پیش امده برای دیگران نظرات خصوصی گذاشته ام تا موردی را گوشزد کنم یا راهنمایی کنم و بارها همین کار را دیگران برای من انجام داده اند...مگر همین خانوم محترمی که مادر سپهر هستند و امثال ایشان درباره گرگان می نویسند؟ اما شما همه جا نظرات و دلسوزی ها و پیگیری های ایشان را می بینید...که با حوصله می خوانند و نظر می گذارند...نظارت یعنی همین...این اختیاج به تشکیلات ندارد...این یک پیوند قلبی است...بیشتر ازین بشود دردسر درست می کند...گمانم حرف ناگفته ای باقی نگذاشته ام. صلاح ملک خویش در نهایت خسروان دانند.