تکرار اشتباهات/ فرزندانی نامشروع از جنس آهن و بتون

چندی پیش که استاندار ضرب العجل تعیین کردند که اداره دخانیات باید کاسه کوزه اش را جمع کند و برود آنجا که لایقش است، با خودمان گفتیم که در نتیجه این عمل خداپسندانه، دخانیات به انضمام هلال احمر و احتمالا فرمانداری به فضای سبز شهری اضافه می گردد تا از عواید آن ملتی را خوش آید و زمینی آباد گردد.

اما اخیرا خبرهایی از گوشه و کنار به گوش می رسد مبنی بر اینکه ساختمان هلال احمر قرار است با یک ساختمان 12 طبقه عوض شود و ظاهرا قرار است مادر گرگان طفلی دیگر در کنار برج سرمایه بزاید. حتی تصور اینکه قرار است احتمالا چنین اتفاقی بیفتد هم بسیار ناگوار و ناخوشایند و ظاهرا قرار است اشتباهات اداره بلدیه گرگان دفعه بعد اخری تکرار شود. هنوز لقمه ای به نام برج سرمایه از حلقوم شهر پایین نرفته، لقمه ای چرب تر و بزرگتر به نام برج میامی در کنج لَپ شهر فرو کرده اند، حال که شهر از دست این دو لقمه ای که در تنبوشه اش گیر کرده رو به قبله شده و در احتزار به سر می برد، لکن لقمه ای اینبار بسی گنده تر برگزیده اند که دیگر کار را یکسره و این شهر یتیم شده را به دست غسّال زمانه بسپارد و خیال ما خود را آسوده گردانند.

ظاهر چند سال پیش میدان شهرداری را با امروز آن مقایسه میکنم میبینم میدانی با هویت معماری مشخص جایش را به چیزهایی داده که نه فرهنگند نه معماری و نه هویت. میدان شهرداری دیروز، عمارتی کهنه اما همگون با فضای میدان اما امروز چاله ای عمیق در کنار یک نردبان فلزی بدقواره که یا همیشه خراب است و یا آنکه همیشه در حسرت قدمهای یک عابر می سوزد. خیابان های حصار کشی شده ای که فقط عابران پیر و فرتوت را به زحمت انداخته اند چرا که جوانان به را حتی آنها را در می نوردند.

خیابان شالیکوبی (ولیعصر)، شاهراه اتصال زندگی شهری به طبیعت از نفس افتاده ناهارخوران که از زمان جد پدری ما چنین بوده و هست و ظاهرا خواهد بود و انچه از ظواهر داستان بر می آید کسی قصد عریض کردنش را ندارد. میخ های لرزان و سر به فلک کشیده ای که تا بیخ خیابان پیش آمده اند که نه جای پارک مرکب راکبین را دارند و نه احتمالا استقامتی برای لحظه های که زمین بندری می زند!

قرار بود آفتاب بر سرِ خواجه بتابد که طلوع نکرده غروب کرد و محله ای را در ظلمات و تاریکی فرو برد، و شد خلوتی برای فروش چیزهای شکستنی و ترک دار که یک گِرم آن کافیست تا جماعتی قلیل را بفرستد آنجا که یوری الکسویچ گاگارین رفت!

ما را نگذارند به یک خانه ویران . . .

اینها را گفتم که برای چندین بار تاکید کنم که نشود اشتباهات گذشته تکرار گردد و این شهر مه و باران که از پیشینه اش جز مشتی خشت خام و چند انسان با تعصب چیزی باقی نمانده به خاک سیاه و تیره روزی نشانده شود. پیشرفت و مدرن شدن نه تنها خوب است بلکه نیاز است، اما پیشرفتی که شرایط زندگی را سخت می کند و قوزی بالای قوز می شود کمتر از دنده عقب و پسرفت نیست.

هنوز از پسِ ترافیک وحشتناک کاخ و شالیکوبی بر نیامده ایم، آن وقت اگر قرار باشد برجی ساخته شود عظیم تر و بلند قامت تر از برج همجوار (برج سرمایه) به مثابه آنست که در آتش خودساخته ترافیک شهری، هیزم خشک و بنزین بریزیم و نهایتا خود گوییم و خود خندیم خود مرد هنرمند باشیم. هلال احمر کنونی می توانست بخش کوچکی از کمبود سرانه فضای سبز را جبران کند اما با ساخت عمارتی چند طبقه در چنین مکانی خدا می داند چه بر سر ترافیک و آلودگی هوایی که با شتاب به سمت ما می دود، خواهد آمد.

/ 6 نظر / 12 بازدید
آقابزرگ

جای دیگه هم این کامنت رو نوشتم که: دوستانی که از آقای شهردار فعلی به عنوان خیر الموجودین نام میبرند کلاهشون رو بندازن بالاتر.... باید منتظر ساخت برجهای چند طبقه تو پارک شهر باشیم عزیز دل برادر.

عادل

البته اینج ایران است همیشه به صفور شهرداری احترام بگذار شاید فرداریس جمهور باشد ممنون که سرزده بودی به نام فرزند مونگشت نشین پیوند دهید و بهم خبر بدهید

آقابزرگ

سلام: این خبر رو اتفاقی دیدم احتمالا" به دردتون تو سلیم و ... بخوره. ضرب الاجل 2 ماهه استاندار گلستان برای تعیین تکلیف تبدیل اداره کل دخانیات به پارک استاندار گلستان برای تعیین تکلیف محل اداره کل دخانیات و الحاق و تبدیل آن به بوستان ضرب الاجل دو ماهه صادر نمودند. در جلسه شورای اداری شهرستان که با حضور قناعت استاندار گلستان و معاونین ایشان و دیگر مسوولین شهرستانی برگزار شدودر پی توضیحات ابراهیم کریمی شهردار گرگان در مورد اقدامات انجام شده توسط شهرداری برای تبدیل و الحاق محل اداره کل دخانیات به پارک و استفاده عمومی مردم گرگان از این فضا و توضیحات فرماندار و مدیر کل دخانیات ،قناعت استاندار گلستان با حمایت صریح از پیشنهادات شهردار ،به مدیر کل دخانیات ماموریت داد تا پیگیری های قانونی و اداری برای انجام این اقدام مهم و بزرگ برای شهر را انجام داده و نهایتا تا 2 ماه دیگر نتیجه را به ایشان گزارش نمایند

آقابزرگ

ضمنا در مورد احداث ساختمان جدید الاحداث هلال احمر نیز قناعت استاندار گلستان با اعلام سه شرط فنی و شهرسازی نظر خویش را اعلام نموده بدین صورت که هیچ لطمه ای به پارک شهر وارد نیامده ومشکلات ترافیکی و کسری پارکینگ نیزحتی برای مراجعین بوجود نیاید.