همراه شما نابودی جنگل ابر را جشن می گیریم

جنگل ابر، دومین ذخیره گاه غنی درختان سرخه دار و یکی از بکرترین مناطق جنگلی ایران، امروز میزبان جاده ای است که اگر چه از کنار ان میگذرد اما قلب آن را نشانه گرفته است.

از زمان مرحوم بازرگان تا ریاست معصومه ابتکار هیچ منطقی حاضر نشد طبیعت زیبای الهی را برای واژه ای به نام توسعه تخریب کند. روزگار گذشت تا نوبت به سفرهای استانی رسید، بدون مطالعه و ارزیابی طرحی ساخت جاده ابر تصویب شد. چند سالی گذشت، وزیر راه مخالفت کرد، روسای محیط زیست و منابع طبیعی هم این تصمیم را معقول ندانستند، حتی زمین شناسان خاک منطقه را مناسب جاده سازی نداشتند اما یکدفعه جاده ابر شد جز مطالبات دیرینه مردم منطقه. عده ای را پلاکارد به دست به خیابان ها فرستادند و فشار آوردند تا به بالانشینان ثابت کنند این جاده خواست مردم علی آباد است.

جاده ابر ششمین جاده مواصلاتی بین سمنان و گلستان است. پنج مسیر دیگر هر قدر که صعب العبور و طولانی باشند می ارزد سرمایه های طبیعی را که در حقیقت شیشه عمر حیات زمین هستند را ویران کنیم؟

تب ساخت جاده آنقدر بالا گرفت که شد شعار انتخاباتی برای رسیدن به مجلس، از نا آگاهی مردم بهره گرفتند تا حقانیت این جاده ضاله را اثبات کنند. برایشان مسجل بود که راه مجلس از روی ویرانه های جنگل ابر می گذرد. همه اش اما این نبود، توسعه عناصر گردشگری جاده فوق که احتمالا رونق اقتصادی را اول را برای جیب گشاد عده ای و در آخر برای ساکنان منطقه به همراه می آورد، آنقدر وسوسه انگیز بود که نشود به راحتی از کنار ان گذشت. آنقدر فشار آوردند، ستاد تشکیل دادند و تجمع کردند و بر خواسته ناحقشان را اصرار ورزیدند که جملگی مسئولین و کارشناسان کشور علیرغم علم به فاجعه آمیز بودن طرح، آن را با اکراه پذیرفتند. در آخر عنان امور به دست استاندار گلستان افتاد، می توانست با اشارتی مانع احداث شود اما او کاری را کرد که باید و غیر از این هم انتظاری نمی رفت.

حال جاده ابر مانده و کلنگی که همین روزها به زمین می خورد، بودجه ای که به پای ساخت این جاده ریخته می شود، تا جنگل ابر بشود چیزی شبیه کوچه. کودکان و بزرگانِ بچه سال در آن آتش بیفروزند غافل از آنکه این جاده چنان آتشی به جانشان خواهد انداخت که در تاریخ بنویسند و ماجرا آن شود که طبیعت دوباره و چند باره به بشر نادان ثابت میکند، تعرض به آن تا ابد محکوم است.

/ 9 نظر / 29 بازدید
گنجي

سلام بر شما جناب رضايان گرامي خدا قوت با صبوري و گذشت زمان موضوع خود بخود حل ميشود ،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،، اين رباعي هم تقديم به شما و انديشه هاي خوبت ############################ از چرخ فلک گردش یکسان مطلب وز دور زمانه عدل سلطان مطلب روزی پنج در جهان خواهی بود آزار دل هیچ مسلمان مطلب ############################ شاد باش و ديرزي

فرهان

امیر جان تا کی حرف و شعار؟............اقدام عملی لازمه........با هماهنگی دوستان یک فراخوان بذارین تا طبیعت دوستان در جنگل ابر گردهم بیان........مثل اعتراض به احداث جاده در دماوند........ما که اعلام حمایت میکنیم از جنبش جنگل ابر!

پسر گلم

بذار تخريب كنن، نابود كنن، بالاخره كه چي؟ همين نابودي يه روز دامن خودشان را خواهد گرفت كسي كه براي جنگل ابر اين طور نشانه مي‌گيره حتما از قادر به درك زيبايي طبيعت خداوندي نيست وگرنه يه آدم سالم هيچ وقت نمياد اين جوري كمر به نابودي طبيعت زيبا ببنده!

فرهان

"با صبوري و گذشت زمان موضوع خود بخود حل ميشود".........واقعا متاسفم برای آقا یا خانم گنجی.......عزیز من یک بار شده اون مسیر رو بری؟ هر سال به تعداد درخت هایی که به عمد قطع میشه داره اضافه میشه........مطمئنا مسئول این جنایت، مصلحت اندیشی امثال شماهاست.

ماشا

سلام دوست من. این قوم یاجوج و ماجوج در هر گوشه ای از این ملک تبر بر دوش درر پی تباهی و ویرانی اند. به دیدارم بیا.

امید دیوسالار

سلام . . . از من درختان زیادی بریده اند از من بریده اند... زیادی بریده اند

تارزان

سلام خوشحالم که اتفاقی وبلاگتونو دیدم و ازشم لذت بردم. چون از مطالبتون خیلی خوشم اومده و دانشجوی جنگلداری شهرتونم هستم خیلی خیلی خوشحال میشم که بیاید به وبم و نظرتونو اعلام کنید که وبم پیشرفت کنه. با این کار خیلی خیلی خوشحال میشم ممنون[گل][گل]

تارزان

منظورم این بود که نقاط ضعفمو بگی......[گریه][گریه] لطفا فقط گل نفرست....[گریه][گریه]

سید مبین عسگری

با سلام و تبریک سال نو به شما و تبریک دوم به خاطر وبلاگ مفید و زیبای شما , موضوع تحقیق و فعالیت شما قابل تحسین است در صورت تمایل میتوانید آدرس وبلاگ سازمان عشایر گیلان را لینک کنید و از بکر ترین و رویایی ترین مناطق ییلاقی ایران در گیلان با خبر شوید سالانه بسیاری از گردشگران خارجی برای دیدن این مناظر به استان می آیند این در حالی است که مردم ایران ما اطلاعات کافی در این خصوص را ندارند و این مکان ها را نمی شناسند.با تشکر.www.ashayeregilan.persianblog.ir