معضل همیشگی در تاکسی ها، راهی برای حل

شاید ظاهرا مشکل بزرگی نباشد اما گاها سوهان روح است و حال آدم را خراب می کند. در تاکسی نشسته اید و یک اسکناس هزار تومانی به راننده می دهید، راننده ناگهان ترش می کند و می گوید:" پول خرد ندارم، پول خرد بده!" حالا شما مانده اید آچمز! نه پول خرد دارید نه می توانید پول نداده از ماشین پیاده شوید، تازه در زمان هایی که راننده از حق خود می گذرد و کرایه را بر شما می بخشد شما دلتان نمی آید که پول نداده پیاده شوید اینجاست که شما و راننده در حالتی وصف ناشدنی که به غایت عذاب آور است به سر می برید. خلاصه یا شما مجبور می شوید پول بیشتری بپردازید یا راننده باید از حق خود بگذرد. اما واقعا اینجا مقصر کیست؟

صادقانه و منصفانه اگر نگاه کنیم می بینیم یک راننده هر قدر هم که اول صبح پول خرد داشته باشد باز هم در اواسط روز سُره پول خرد هایش ته می کشد. از آن طرف مسافران که افرادی مثل من و شما هستیم، از آنجایی که اساسا پول خرد در مراودات تجاری ما جایی ندارد، خیلی موقعیت به دست آوردنش را نداریم و اغلب در جیب های همان اسکناس های درشت سبز و آبی را در خود دارد.

در ضمن مشکل دیگری که در زمینه پول خرد وجود دارد این است که اغلب پول خرد ها کیفیت چندانی ندارند و بسیار دفعات پیش آمده مسافران و راننده ها از دریافت آن امتناع می ورزند.

اما احتمالا راه حل های برای رفع این مشکل وجود دارد که نه به هزینه زیادی نیاز دارد و نه خیلی زمانبر است. دستگاه های POS فروشگاهی را حتما دیده اید که خدا رو شکر روز به روز به رونقشان افزوده می شود. سالیان سال است که در ممالک مترقی از این دستگاه در تاکسی ها هم استفاده می شود که در صورت به کار گیری از آن شاید بخش زیادی از تنش های مسافر و راننده در طرفه العین حل گردد. اتفاقا چند صباحی است در تهران بزرگ بلیط های الکترونیکی رایج شده که هموطنان پایتخت نشین ما استقبال خوبی آز ان کرده اند.

همچنین با پیشرفت فن آوری و ورود دستگاه های POS  سیار می توان با نصب هر کدام از انها در تاکسی بر مشکل نبود پول خرد و پول های پاره غلبه کرد.

در سطور بالا که به چند روش کلی مورد استفاده قرار گرفته در جاهای دیگر، اشاره شد که امید است با به کار بستن هر یک از روش های فوق یا هر روش دیگری که جایگزین پول های کاغذی سنتی شود، بر معضل جانگداز فوق غلبه گردد.

 
/ 3 نظر / 12 بازدید
پسر گلم

حالا اگه واقعا پول خر نداشته باشند يه چيزي!! ولي آدم وقتي كفري ميشه كه مي‌بينه توي داشبورد پر از پول خورده اون وقت راننده ميگه پول خرد بده تازه با كلي طلبكاري!! ميگه نميتونم براي هر مسافر پول خرد كنم. آيا اين درسته؟؟

بهترین های گرگان

جانا سخن از زبان ما می گویی... ما به اتفاق چندتن از دوستان الکترونیکی مون رفتیم ژیش آقای بوق! مسئول اداره بوق! گفتیم با عنایت به بیسیمی شدن دستگاه های pos چرا تاکسی کارت یا فارسیش راهی کارت رو داخل یکی از شهر های گرگان بصورت پایلوت راه اندازی نمی کنین.. جوابشون رو فکر کنم همه می دونن... دنبال دردسر نیستیم... تاکسی ها همکاری نمی کنن... قربون مسئولینی که هم نامه نانوشته خونندو هم....