اندر جلوی تیر تبر سینه سپر کن

در مملکتی که محیط زیست به چشم یک کالای لوکس نگاه می شود و فعالین این عرصه افرادی دل و شکم سیر تلقی می شوند که به دلیل رفاه کامل مادی که دارند دم از صیانت از محیط زیست می زنند، جنگل و درخت و دریاچه و تالاب با امضای یک مسئول به تاریخ می پیوندند.

امروز برای چندمین بار به محل ساخت پارک موزه جنگ رفتم، پروژه با سرعت بسیار زیادی در حال انجام است و پی ریزی انجام شده و عن قریب است که ستونهایی از بتون مسلح در قلب جنگل از زمین سر بر آورند. راستش اسم جنگل دیگر برازنده آن منطقه نیست و الحق که به لطف گرد و خاک و تجهیزات زرهی که در آنجا وجود دارد کاملا حس و حال جنگ بر جنگل حاکم است که ناخود آگاه بیتی از عارف قزوینی در ذهنم نقش بست که با اجازه این عزیز خفته در خاک با کمی تغییر ذکرش می کنم:

از اشک همه خاک زمین زیر و زبر کن/ مشتی گرت از خاک وطن هست به سر کن

مردی کن و اندیشه ایام بتر کن/ اندر جلوی تیر تبر سینه سپر کن!


اما واقعا گناه جنگل چیست که اسیر خود خواهی شده؟ واقعاً صرف زنده نگه داشتن یاد شهداست که اینچنین برای نابودی جنگل کمر همت بسته اید؟

دیگر دلم برای جنگل نمی سوزد، باید برای شهدا دل سوزاند که امروز به اسم آنها قطعه ای از بهشت خدا را نابود می کنند. نشود روزی که این ناشکری ها دامنگیرتان شود.

به خدا بعید می دانم که آنچه شما می سازید یادی از شهدا باقی بگذارد، آنچه شما می سازید تصویری از نابودی مخلوقات ناب خداست، و به جای آنکه یادی از رشادت شهدا به جا بگذارد، یاد جفای روا شده به جنگل و طیعت است که در ذهن هر بیننده ای نقش خواهد بست. تصویری که با خواست شهدا از زمین تا آسمان تفاوت دارد.

آیا در فرانسه که یادمانی از سرباز گمنام ساختند، جنگل را برای ان مکان انتخاب کرده اند؟ پر رفت و آمدترین نقطه شهر شده مکانی برای یادمان این سرباز، که امروزه پیر و جوان، مسلمان و مسیحی و یهودی و هرکس با هر فرهنگ و ملیتی در مقابل این سرباز ناشناس سری به نشانه تعظیم خم می کند و برایش آرزوی آمرزش می کند.

برادرانه میگویم، راهی که میروید اشتباه است و از همین الان می شود سرزنش هایی که نسل بعد می کند را شنید، حتی همین روزها مردمی که از آن اطراف رد می شوند، با دلخوری به ان حجم خالی نگاه می کنند. باور کنید اینچنین کاری که شما با شهدا می کنید خواسته دشمن است، دشمن شادمان نکنید.

/ 6 نظر / 22 بازدید
گ مثل گرگان

اتفاقا امروز من هم از آنجا عبور کردم. و با حسرت به آنچه که هدف از بنیادش پاسداشت یاد شهدا بود و در عمل به نمادی برای تخریب جنگل تبدیل شد ، نگاه می کردم.[ناراحت]

موذن

13 رجب سالروز اعجاز الهی بر شکوفائی غنچه ولایت از بوستان کعبه امن الهی ، تولد فخر کائنات ، دردانه خلقت ، امیر مومنان و مولای موحدان ، همای رحمت واسعه ایزدی حضرت علی (ع) و روز پدر بر همه دوستداران مرام علوی مبارک باد

پسر گلم

ساده لوحانه است اگر فكر كنيم هدف تنها ياد بود شهداست! چرا كه در اين صورت مكان‌هاي ديگري را هم ميشد به اين امر اختصاص داد