آیا این قطار به مقصد میرسد؟

سالهاست که طبق توافقی بین المللی سه کشور ایران، قزاقستان و ترکمنستان متعهد گردیده اند طبق مسیری مشخص خطوط ریلی شان را به یکدیگر متصل کنند. طرفین متعهد گردیدند تا پایان سال جاری میلادی (2011) این تعهد را به انجام برسانند. ظاهرا دو کشور ترکمنستان و قزاقستان که مسیر طولانی تری را برای ریل گذاری داشتند پیشتر به عهد خود وفا کرده اند و منتظر هستند تا ایران نیز در موعد مقرر به این پروژه مهر اتمام بزند.

اما ظاهرا سناریوی جدیدی در حال شکل گیری است که نه به نفع آن قرارداد بین المللی است و نه احیانا زمینه ساز منفعتی ملی خواهد بود. استاندار گلستان در مراسم کلنگ زنی روگذر میدان ترمینال اعلام کرده بود، مسیر ریلی 70 کیلومتری گرگان – اینچه برون به مسیر گرگان- گنبد – اینچه برون تغییر یافت. خبر آنچنان ثقیل الباور بود که من در ابتدا آن را شوخی پنداشتم، شوخی که کم کم دارند رنگ واقعیت می گیرد.

مسیر 70 کیلومتری تبدیل شد به بیش از 150 کیلومتر، حتی برای محکم کاری وزیر تازه وارد راه را هم دعوت کردند تا کلنگ این مسیر اشتباه را بزند. نمی دانم چه سری پشت این ماجراست که حاضرند دوبرابر هزینه مضاعف را بپردازند و همچنین ریسک اجرا نشدن این پروژه تا موعد مقرر را هم به جان بخرند.

                                   عکس از وبلاگ گرگان امروز - احسان ارشاد

در این شرایط آنچه که بیشتر سوهان روح است، بی تفاوتی و سکوت سنگین مسئولین شهر است. آنهایی که متوجه رسالت خطیر خود نیستند و نمی خواهند باور کنند که جایگاهی که امروز در حیطه قدرتشان است وابسته به آرای مردمی می باشد که آینده شهر خود را به دست آنها سپردند. این سکوت سرد آنچنان آزارنده و غیر قابل تحمل بود که خود شهروندان گرگانی از آنان ناامید و گشته و با تنظیم نامه ای اعتراض آمیز به شورای شهر گرگان، نارضایتی خود را از این اقدام غیر اصولی ابراز داشتند.

حدود 10 روز پیش غیر مستقیم از نماینده متعصب!!! گرگان ، جناب ناصری شنیدم که ماجرا ختم به خیر گشته و مسیر همان گرگان- اینچه برون خواهد شد(البته به شدت در صحتش تردید داشتم!). اما 5 روز پیش(29/04/1390- دقیقا فردای روزی که نامه اعتراض آمیز مردم گرگان در شورای اسلامی این شهر مطرح گردید، به نقل از مهر) خبرگزاری ایرنا با کد خبر 30484678 به نقل از رئیس و سخنگوی شورای اسلامی شهر گنبد اعلام کرد، مسیر گرگان – اینچه برون مسیری انحرافی و اشتباه است و از مسئولان استانی و کشوری قویا خواست تا در ارتباط با مسیر راه آهن گرگان- گنبد؟- اینچه برون شفاف سازی کنند. شهرکی که در طول صحبت خود چندین بار از مسیر گرگان- گنبد- اینچه برون نام برد تصریح کرد:" احداث راه آهن که از زیرساخت های مهم توسعه بشمار می آید، خواسته دیرینه مردم منطقه گنبدکاووس نیز است"

بله جناب شهرکی ما نیز با شما موافقیم که توسعه این مسیرآهنی گامی بزرگ در توسعه استان و چه بسا کشور است، اتفاقا به همین دلیل است که بر صحیح اجرا شدن این طرح پافشاری میکنیم اما شما خود بهتر از هر کس می دانید که در صورت عدم اجرای این طرح تا موعد مقرر، کشور متضمن ضرر و زیان بسیاری خواهد شد و باز از همه بهتر می دانید که اگر این مسیر 70 کیلومتری را دوبرابر کنیم امکان ندارد تا پایان سال میلادی جاری (دی ماه 1390) به اتمام برسد. آقای شهرکی برای آنکه خود را نزد مردم شهرتان(که بعید می دانم آنها قرابتی با شما داشه باشندو شما را همشهری خود بدانند) عزیز بکنید، دست به چه کارهایی می زنید! امروز بحث گرگان نیست امروز صحبت از اجرای یک طرح ملی است که دود عدم اجرا شدندش در چشم همه ما خواهد رفت.

باز مجبورم در آخر آرزو کنم، آرزو کنم که توسعه کشور و استان قربانی زیاده خواهی های عده ای خاص نگردد.

/ 14 نظر / 37 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

دودش کورمون نکنه خدایا کمی عقل به اینا بده یکم پول هم به ما

سیاوش

جان عزیز تان بگذار که این خط آهن از گنبد بگذرد ! تنها به یک دلیل آقای شهرکی که خود مهاجریست از آن شهر عزیز کرده در جنوب شرق ایران، تا به حال یک قطار را از نزدیک ندیده و چه بسا دوست می دارد در کسوت پر ابهت اما تو خالی شهرداری گنبد این قطار را زیارت کند تازه به پدر و مادرش هم گفته بیایند و یک بار با ضمانت او سوت قطار را بکشند البته به شرطی که آن را خراب نکنند

سفید مثل شب

[گل][گل][گل] همیشه وقتی از جاده کمربندی عبور می کنم.از ایستگاه راه آهن که رد می شم.چشمم به سر در آجری بزرگی می خوره که روش نوشته ایستگاه راه آهن گرگان.یه حس خاصی بهم دست می ده.حس 3 صبح سوار شدن قطار پل سفید.یا صبحایی با قطاز از تهران بر می گشتیم. یاد تلک تلوک تلک تلوک قطار. اما اخیرا دیگه اون حس برام تداعی نمی شه.جون دیگه اون سر در اونقدر بزرگ به چشمم نمی آد.از کانال و حفاری و ...گرفته تا مسکن مهر و...... در این موردم منم هنوز نتونستم یه دلیل منطقی برای اینکار پیدا کنم. اما مطمئنم هدف این پروژه سالهای سال عقب خواهد افتاد تا اولا راه آهنی آن مسافت ساخته بشود.ثانیا یه ایستگاه تازه تاسیس قطار بتونه حکم پایانه ترانزیت رو پیدا کنه. بزک نمیر بهار می آد پایانه ترانزیت گنبد با قطار می آد. [گل][گل]

ماشا

سلام دوست من. واتوره با ((قفس در قفس)) به روز شد. به دیدارم بیا منتظرت هستم.

پسرگلم

شاید مسئولین در حالا حاضر نفعشان در سکوت باشد.

تاریخ نگار گرگان

با تعطیلی وبلاگ تاریخ نگار گرگان موافقید؟ درنظر سنجي وبلاگ لطفا شركت كنيد نظر شما براي ادامه كار ما مهم ميباشد.

دلسوز

http://gorganodasht.blogfa.com/

رو یا

سلام بروبچ گرگانی ...حال شما؟ احوال شما؟ بچه ها ...وبلاگت عالی بود بابای[خداحافظ]