آخر چرا تخریب؟!!

عکس ها و تصاویر تکان دهنده تر از آن بود که بشود به آنها خیره شد، تخریب جنگل آن هم در آن حجم وسیع دلخراش تر از آن است که مثل خیلی از مسایل آن را دید اما دم نزد. آن هم جنگلی مثل ناهار خوران که جزئی از شناسنامه مردم گرگان است. مردمی که فارغ از غنی و فقیر بودن اولین گزینه برای تفرج کردنشان را همین ناهار خوران انتخاب می کنند و علیرغم دیدن چهره رنجور و آسیب دیده این جنگل، در ایام فراغت دقایقی را زیر سایه درختانش جا خوش می کنند.

اما چرا تخریب؟! می خواهیم یاد و خاطره شهدا را با ساخت زیارتگاه ها و المان ها در ذهن نسل بعد که جنگ و شهید را ندیده ماندگار سازیم؟ همان نسلی که امروز سیبل بزرگترین تهاجمات فرهنگی و جنگ نرم دشمن است. تصور کنید چه پارادوکسی در ذهن آن نوجوان شهید ندیده نقش می بندد که با خود می گوید این شهیدان که برای آبادی این خاک رفتند چطور حاضر شده اند برایشان دانه دانه درخت را از ساقه قطع کنند و برای آنکه یادی از آنان در ذهن ها باقی بماند این موهبت خدادای را کنفیکون کنند؟

من نیز موافقم یاد آنهاییکه جان خود را برای آبادانی این خاک در طبق اخلاص گذاشته اند گرامی داشته شود، اما چرا تخریب جنگل و طبیعت بشود نمادی برای یادمان شهدا، به خدا اگر نیت همین است، نه فقط به یاد چند شهید گمنام بلکه به عدد کل شهدای شهر و استان در جنگلها درخت بکاریم. درختانی که با لمس هر کدام یاد شهیدی در دل زنده می شود. آن وقت است که نسل شهید ندیده بعد با خود خواهد گفت چه نازنین مرمانی بودند این شهیدان که از برکت خون سرخ شان خاک سبز گردیده.

فارغ از این مسائل بارها از دوستان و شبکه های سراسری تلویزیون شنیده و دیده ام که چه بسیاری از خانواده های شهدا و جانبازان هستند که از فقر مالی نیاز های اولیه زندگی شان لنگ میزند و برای خرید داروهایی که حیاتشان به آنها وابسته است چه سختی هایی که تحمل نمی کنند. آن وقت آدم اینها را بداند و میلیاردها تومان پول و سرمایه بیت المال را صرف کاری کند که نه خدا راضی به آن است نه بنده خدا، چه معنایی می تواند داشته باشد؟

بردار من، آخر چرا تخریب؟!!

 

 مرتبط با این موضوع:

وبلاگ دشت سپید(یک گرگانی خارج از کشور): ناهار خوران

افکار نیوز: چندجنگل‌های«ناهارخوران»تخریب میشود

گرین بلاگ: چندجنگل‌های«ناهارخوران»تخریب میشود

امام روح الله: 10هکتار از جنگل‌های «ناهارخوران» گرگان تخریب می‌شود!!!

گروه کوهنوردی آوا:چند هکتار از جنگل‌های «ناهارخوران» تخریب می‌شود

کوه نوردی و مطالعات فرهنگی (نارون) :10هکتار از جنگل‌های « ناهارخوران » تخریب می‌شود

گرگان نامه:باورتان می شود؟ اینجا ناهار خوران گرگان است.!!!

گرگان نامه: ناهار خوران گرگان را نابود نکنیم.

ساجد نیوز: درخواست عضو شواری شهر گرگان از ناطق نوری

گرگان نیوز:10 هکتار از جنگل‌های «ناهارخوران» تخریب می‌شود

بسته خبری ویژه قدس انلاین:خریب جنگل ناهارخوران توسط یک نهاد دولتی

 مرکز پژوهش های محیط زیست: ده هکتار از جنگل های ناهارخوران تخریب می شود

هدف آگاهی بخشیدن است: داد خواهیم این بیداد را

گ - مثل گرگان:ج مثل جنگل ن مثل ناهارخوران

یک شهروند:ناهار خوران

آوای گرگان : اول بافت تاریخی حالا طبیعت ناهارخوران!!!

دلنوشته های آقا بزرگ: نطنز!!

وقایع استرابادیه: صحبت از پژمردن یک برگ نیست ...

طبیعت امروز: ده هکتار از جنگل های ناهارخوران گرگان به موزه تبدیل می شود!!

گالیکش شهر زیبای طبیعت : ناهارخوران گرگان را نابود نکنیم

علی اکبر فرقانی:  ناهار خوران گرگان در حال نابود 

/ 2 نظر / 15 بازدید
موذن

سلام برایم افتخاری بود تا لحظاتی را مهمان سفره طبع بلندتان باشم و لذت کافی از آن ببرم . خوشحال خواهم شد که سری هم به مابزنید و ما رو به دوستان معرفی کنید . یقین دارم شما هم براین امر بخوبی واقفید که شان و منزلت مردم شریف گرگان در داشتن شهری متناسب ، چنین نیست و این رسالتی است بردوش دانایان جامعه تا بگویند آنچه را که میسر می کند شتاب در توسعه و آبادانی هدفمند شهر را . دوستداری طبیعت میراث بزرگان ماست . فرزندان ناخلف هر پدری ارثیه او را به تاراج می دهند این رسم روزگار است . با تشکر

امین فرزین

می توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی توان منکر آن شد. روسو