سر آن ندارد این طرح که بگردد آفتابی!!

همیشه ذکر ایام قدیم لذت بخش است، حتی اگر ایامش خیلی هم شیرین نباشد، امروز سری به اسکای درایوم زدم و مطالب قدیمی وبلاگ مسدود شده ام را در آن یافتم. چندتایی شان را خواند تا رسیدم به "شهر آفتاب"، دیدم به رغم گذر اقلا دو سال اتفاق جدیدی برای این پروژه نیفتاده و تکلیف خیلی از مسایل لاینحل باقی مانده است. گفتم مجددا این پست را منتشر کنم شاید فتح بابی شود برای پیگیری این موضوع:

اگر ساکن گرگان باشید یا حداقل اخبار پیرامون آن را پیگیری کرده باشید،قطعا نام پروژه "طرح آفتاب " به گوشتان خورده است.طرح و پروژه ای که تعریف و توصیفات بزرگی در رثای آن نقل شده بود،این توصیفات بعضا آنچنان بزرگ و غیر قابل هضم بودند که هیچ عقل سلیمی اجرای آن را باور نمیکرد.پس از آنکه حرف و حدیث هایی مبنی بر تامین بودن کلیه اعتبارات مالی پروژه به گوش رسید کور سوی امیدی در دلهای مردم شروع به تابیدن کرد،هنگامیکه بنر های پر زرق و برق طرح که حکایت از ایجاد یک مجموعه کاملا مهندسی ساز و زیبا در شهر گرگان را می دادند،نصب شدند و در معرض دید عموم قرار گرفتند دلهای مردم کاملا قرص و محکم شده بود که این بار قرار است کاری کارستان صورت گیرد،زمانیکه پیمانکار مربوطه شروع به خریدن واحد های مسکونی و تجاری که در معرض طرح بودند،کرد دیگر جای هیچ شک و شبهه ای باقی نمانده بود در اندک زمانی بافت نسبتا قدیمی خیابان سرخواجه گرگان به یکی از مردن ترین خیابان های شمال کشور بدل خواهد شد.

اما دیر زمانی است که از اجرای طرح مذکور خبری نیست،حتی مردم هم نام آن را از یاد برده اند.معلوم نیست چه بر سر پروژه آمده و از همه مهمتر چه بر سر بودجه آن.باز هم داستان تکراری سکته کردن پروژه ها و مرگ ناگهانی آنها،مرگی که عزادار اصلی آن مردمی هستند که در سوگ از دست دادن حس اعتماد به حرف مدیران و مسئولان شهری خود خون گریه میکنند.مطمئنا طرح آفتاب اولین طرح نیمه تمام نیست و آخرین آن هم نخواهد بود.بارها شاهد توقف پروژه های کلان شهری و استانی بوده ایم که علیرغم نیاز مبرم شهر و استان به آنها ،پروژه ها به کما،پیمانکاران به ناکجا آباد و بودجه ها هم به یغما رفته اند.اما تا به کی برای یک طرح عمرانی باید چندین بار ردیف بودجه تعریف شود،تا کی باید شاهد باشیم پیمانکاران شیاد آبرو و پول مردم این شهر و استان را به سخره بگیرند و پس از گرفتن تمام و کمال پول خود با اظهار بهانه هایی واهی از زیر مسئولیت خود شانه خالی کنند،تا کی باید شاهد تکرار تجربه های تلخی چون پارک شادی ناهارخوران و مجموعه تفریحی باباطاهر گرگان باشیم.

چنین اتفاقاتی علاوه بر آنکه باعث هدر رفت بیت المال میگردند، به وجه یک مدیر و مسئول هم لطمه جدی وارد میکند.دیگر مردم چگونه به قولها و وعده های وی اعتماد کنند،دیگر چه تعاملی بین کادر اداری شهر و مردم وجود خواهد داشت؟!

شاید یک عذر خواهی می توانست اندکی آب رفته را به جوی بازگرداند آنهم به شرط آن که پوزش و عذر طلبی در راستای عمل باشد و در حقیقت در کنار جبران مافات و خطای گذشته،شفاها هم از مردم پوزش خواسته شود.اما ما در این چند وقته نه رویه پوزش و جبران مافات را دیده ایم نه آنکه پروژه های در حال کما و احتضار هستند تکانی جدی بخورند.حتما باید وزیر یا یک نفر مانند آقای احمدی نژاد از این طرف ها عبور کند تا پروژه ها،البته آن هم بعضی ها یشان یک شبه ره صد ساله بروند و در طرفه العینی آباد شوند.نمونه بارز آنهم زیر گذر دور میدان ترمینال!

از طرح آفتاب که دیر زمانی است خبری نیست،حتی نمی دانم اصلا قرار است از سر گرفته شود یا نه،اما انشالله اگر قرار به از سر گرفتن آن شد،لطفا اطلاعات دقیقی راجع به پروژه منعکس کنید تا از خیالپردازی ها و داستان بافی های عده ای سود جو جلوگیری شود.برخی آنچنان اوصاف عجیب و غرببی در باب این پروژه عنوان کرده بودند که به نظر من تنها سوژه های خوبی برای رمان های علمی-تخیلی بودند.چنین اتفاقاتی کام مردم را بسیار تلخ میکند،حتی تلخ تر از نوشیدن یک فنجان قهوه تلخ!!

/ 2 نظر / 57 بازدید
از کنار پنجره.....

[گل][گل][گل] یادمه یکی از مشاور املاک داران اون حومه نقل می کرد،قراره روبروی طرح آفتاب(محدوده هفت دستگاه)طرح مهتاب اجرا بشه. اونوقت شما می تونیم به طرفة العینی از اینور خیابون به اون خیابون سرخواجه بیای آفتاب بری مهتاب،بری مهتاب بیای آفتاب..... ......... هرچی آرزوی خوبه مال تو [گل][گل]

جعفري- فرنام

مراسم نكوداشت ايرج اعتصام و سيدابوالقاسم اميرلطيفي برگزار مي‌شود آسمان علم و فرهنگ گرگان، آبي‌تر از هميشه ۲۳ تا ۲۵ آذرماه ۹۲ آسمان علم و فرهنگ گرگان، آبي‌تر از هميشه خواهد بود چرا كه تنها در فاصله ۲ روز، از دو بزرگ‌مرد عرصه‌ي علم و فرهنگ، تقدير و تجليل به‌عمل خواهد آمد. ۲۳ آذر؛ گرگان از ديدار معمار، شهرساز و هنرشناس شهير دكتر ايرج اعتصام پدر معماري نوين ايران، شكوفه ريز خواهد شد و تنها ۲ روز پس از آن يعني در ۲۵ آذر، علاقه‌مندان به گرگان و حوزه‌ي پژوهش گرگان گردهم مي‌آيند تا مقام استاد سيدابوالقاسم اميرلطيفي پدر گرگان‌شناسي نوين را پاس بدارند.