نگذاریم بمیرد جنگل که جهان خواهد مرد

قدیما وقتی میرفتم ناهارخوران این جمله را روی سردر یکی از ایستگاههای جنگل بانی می دیدم،" نگذاریم بمیرد جنگل که جهان خواهد مرد".آن وقتها نمیفهمیدم که چرا از جنگل باید نگهداری کرد،مگر جنگل ها هم از بین میروند؟این سوال را هیچ وقت نتوانستم جواب دهم تا زمانی که کمی بزرگ تر شدم شدم  و فهمیدم که چه جنگ نابرابری است میان انسان و جنگل!!ساقه های درختان چه جلادانه توسط تیغه سرد تبر شکسته میشوند.

ما انسانها گاهی وقت ها خیلی ترسناک میشویم،درختانی که از اکسیژن آنها استفاده میکنیم، از گرمای آفتاب زیر سایه خنک آنها پناهنده میشویم، را چه آسان قطع میکنیم.در قدیم میگفتند درختان را برای استفاده نسل بعد حفظ کنید اما حالا اگر دیر بجنبیم برای نسل فعلی هم درختی نمی ماند.همه اینها را گفتم که بدانیم جنگل و حتی یک درخت ، آنقدر در روند زندگی و حیات بشر تاثیر دارد که بودنش مفرح ذات و ممد حیات است و نبودنش فاتح الصلوات!

پس از داستان قشنگ باغ کشاورزی گرگان و همچنین حوادث دشمن شاد کن مربوط به تپه هزارپیچ (سوگله) منابع رسمی و غیر رسمی خبر از ساخت و ساز قریب الوقوع در پارک ناهارخوران گرگان کرده اند.گویا چند وقت پیش جناب ربیعی عضو شورای شهر گرگان طی نطقی مخالفت آشکار خود را با این طرح تصریح کردند اما طی روزهای اخیر طی تکذیبیه ای که (احتمالا)به قلم ایشان در گلشن مهر به چاپ رسیده بود شدیدا گفته های خود را تکذیب نمودند که این امر خود جای بسی تامل و تعقل دارد.طبق اطلاعات واصله قرار است موزه ای تحت عنوان یادمانی از شهدای هشت سال دفاع مقدس توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آنجا(ناهارخوران) احداث گردد.حال چگونه شهرداری محترم و محیط زیست سخت کوش گرگان چگونه مجوز احداث این طرح را داده اند ،من نمی دانم اما ایمان دارم هیچکس راضی نیست درختی از جنگل های این شهر قطع شود حتی اگر دلیلش جاودانه کردن نام غیور مردان آن هشت سال استقامت و مردانگی باشد!همچنین ایمان دارم که شهدا نیز راضی نخواهند بود چرا که آنان رفتند که این خاک سبز حفظ شود نه حال که این خاک مقدس به دستان ناپاک آن ضحاک زمان نیفتاده، ما خود حکم به ویرانیش بدهیم.

خدمت تمام عزیزان محترم در سپاه پاسداران،بنیاد شهید و سایر دستگاه هایی که برای زنده نگه داشتن نام این دلاوران تلاش میکنید عرض میکنم که بدانید مردان بزرگ در قلب ملت ها جای دارند و امروز به مدد آن حماسه ها و پایمردی ها ما 70 میلیون موزه شهدا در قلب مردم داریم.موزه هایی که نه از جنس خاک و گچ و سیمان بلکه از جنس احساس و امید هستند.پس کاری نکنید که این موزه های فانی بر روی مشتی خاک جای موزه های همیشه جاویدان و باقی را در قلب مردم بگیرند.احداث موزه و کارهای تبلیغی خوب است ولی نابود کردن بخشی از مخمل سبز طبیعت نه تبلیغ خوشی از نام شهید است نه دیگر ناهارخورانی را باقی میگذارد که مردم به هوای آن به موزه شما هم سری بزنند.

بچه که بودم وقتی از سوپرسحر و استرآبادی که بالاتر میرفتم بوی خوش طبیعت بینی ات را نوازش میداد اما امروز وقتی در میدان ناهارخوران هم باشیم نه بوی جنگل و چوب را حس میکنی نه چیزی از طبیعت میبینی. به نظر من اگر کسی را چشم بسته در ناهارخوران بگذارند و ازش بپرسند حدس بزن در کجایی احتمالا میگوید در فستیوال تخصصی قلیان و  قهوه خانه های سنتی!!

راستش دیگر خسته شدیم هر روز باید نگران تکه ای از این یادگاری سبز الهی دور و برمان باشیم.جنگل گلستان،هزار پیچ،باغ کشاورزی و این آخر هم ناهارخوران.آیا وقتش نیست که توجیه شویم که طبیعت را خداوند متعال به ما عنایت کرده تا از آن لذت ببریم،تا از آن نظم طبیعت را بفهمیم و از همه مهمتر پی به وجود حضرت باری تعالی ببریم ،نه آنکه با حداکثر سرعت ویرانش کنیم آنوقت با کمترین سرعت هم در احیا آن گام بر نداریم.باور کنید کفران نعمت است که نعمت زیبای خدا را به دست تیغه بی رحم تبر بسپاریم.

/ 15 نظر / 39 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسینی

من حقیقتو میگم بیشتر اونایی که پست و مقام دارن بیشتر برای بدست آوردن پول چه از راه مستقیم یا راه فرعی با سیاست های خود هستن. انسان دلسوز خیلی کمه انگشت شماره نمی دونم چرا ولی . . . فقط دعا میکنم امام زمان ظهور کنه چون میدانم این مشکلات به دست من و شما حل نمی شود چون یه واقعیتی که هست کشور ما داره دزد پرورش میده و با قانون هاش به دزد بها میده چرا در کشور ما قانون قطع دست برای افرادی که دزدی میکنن رو نداریم؟ کاش این قانون بود و به قانونش عمل میشد . . . خیلی حق و حقوقمون در شهر گرگان دارد پایمال میشه ( در واقع حقوق شهروندی و ایرانی بودنمون )

بابکی

سلام سلام به مردم خوب گرگان زمین وبلاگ خوب و مفیدی داري به منهم سر بزن پشيمون نميشي خوشحال ميشم اگه نظر شمارو در مورد وبلاگم بدونم منتظر حضور سبزت هستم

نقطه سر خط

دیگه امیر رضا جان الان ناهار خوران که به یه منطقه مسکونی تبدیل شده . بار اول که نیست[گل]

ابوطالب ندری

درود خدا قوت و سالم باشید بروزم و حتما ببینید و به دیگر دوستانتون معرفی کنید. ابوطالب ندری www.photoashand.blogfa.com www.parkgolestan.blogfa.com

کیمیا

در چنارانه بخوانید...در پاسخ به توهین شمال نیوز و برای همه گرگان دوستان...