پتروشیمی گلستان، تا ثریا می رود دیوار کج!

پتروشیمی گلستان از ان طرح هایی بود که از همان ابتدای کار مناقشه برانگیز شد. جدال بین موافقانی که به دلیل اشتغالزایی حامی سخت پتروشیمی بودند و مخالفانی که خطرات زیست محیطی و عدم تناسب طرح با منطقه را چالشی بزرگ می پنداشتند همچنان ادامه دارد.

 

اخیرا خبر ورود پتروشیمی به بورس تهران تهران هم بر سرزبان ها افتاده است و بعید نیست به زودی خبر عرضه اولیه آن در بورس منتشر گردد. آنچه جالب است طبق قوانین ورود شرکت ها به بورس شرکت باید حداقل سه سال از بهره برداری اش بگذرد. حالا اینکه شرکت سوده ده هم باشد یا برنامه ای برای سوده بودن داشته باشد بماند چرا که بنگاهی که هنوز به بهره برداری نرسیده چطور می تواند به سود دهی برسد. البته شاید من در اشتباه باشم اما آنچه در قوانین می گویند همانی بود که خدمتتان عرض کردم، این هم نص صریح آن: حداقل سه سال از تاریخ بهره‌بردارى شرکت گذشته باشد.

این از بعد حقوقی اما از نقطه نظر فنی و زیست محیطی هم طرح ایرادات و اشکالاتی دارد. من باب مسائل زیست محیطی و اثرات سوء احداث پتروشیمی در منطقه آنقدر سخن گفته شده که بیان ان جز تکرار مکررات سود دیگری ندارد و ترجیح می دهم متخصص آن درباره اش سخن بگویند.

 چندی پیش گزارشی آماده کردم و و در آن ابهامات و نقاط تاریک احداث پتروشیمی در گلستان را در اختیار استاندار جدید گذاشتم. از ابهامات اساسی پتروشیمی نامشخص بود خوراک ورودی است. همچینین نحوه تامین خوراک ورودی از کجاست و چند فوت مکعب/بشکه در روز خواهد بود، هم مبهم است و در جلسات عمومی معمولا به آنها اشاره ای نمی شود. مسئله بعدی که اتفاقا بسیار هم مهم است توجه به منابع برق و آب استان است. واقع بین اگر باشیم در روزهای پیک مصرف با کمبود آب و قطعی برق مواجه هستیم. حال اگر قرار باشد واحدی مانند پتروشیمی که نیاز مبرم به آب جهت خنک سازی و برق(تامین نیرو) دارد به مدار مصرف اضافه شود چه بر سر استان می آید. از همه اینها گذشته استان ما یک استان کشاورزی محور است و اقتصادش بر پایه زراعت، اگر قرار باشد بخشی از آب مورد نیازش به مصرف پتروشیمی برود و خود در حسرت آب باشد، زراعت هم با مشکل دچار میشود. به اینها اضافه کنید که پتروشیمی ذاتا به دلیل اثرات زیست محیطی اش مشکلاتی را گریبانگیر کشاورزی  کشاورزان خواهد کرد که در وقت مقتضی به آن اشاره خواهد شد.

آنچه در این چند وقت پتروشیمی را همواره حمایت معنوی می کرد، پتانسیل اشتغالزا بودن آن است، که آن هم اگر واقع بین باشیم و گزارش ضمیمه شده را خوب مطالعه بفرمایید مشخص میگردد که سرابی بیش نیست. از آنجایی که اساس و بنیان طرح بسیار شتابزده و احساسی انجام شده و خشت اول کج گذاشته شده است تا ثریا میرود دیوار این پتروشیمی کج خواه بود.

در این چند سطر خواستم در خلاصه ترین حالت ممکن از فاجعه بار بودن ساخت پتروشیمی در استان بگویم، در آخر شما را به مطالعه گزارشی که اخیرا به دست استاندار(دکتر صادقلو) رساندم دعوت می کنم، آنجا کمی این توضیحات را مبسوط تر عنوان کرده ام و در بند آخرش هم چند پیشنهاد جایگزین ارائه کردم.

گزارش ارسالی به استاندار گلستان: دانلود گزارش 

/ 1 نظر / 39 بازدید
الهه موسوی

لایک....