کمی انسان باشیم

در روزگاری زندگی میکنیم که تعداد مردان کم است.اشتباه نکنید بحث جنسیت نیست منظورم داستان مرد و نامرد است.به قول یک نازنین :"وقت آن رسیده که اسم مرد از کتابها خط بخورد،آدمها امروز دوجنس هستند یا نامردند یا زن."

اما آدمهایی در این جهان بوده اند که خیلی مرد بودند،یکی از این مردها علی (ع) بود که این روزها سالگرد ولادتش است.کافی است کمی به خود بیاییم بفهمیم چقدر مَردیم و چه قدر نامردیم.فهمیدنش خیلی سخت نیست کافی است کمی با خود صادق باشیم.لازم نیست حتما علی(ع) باشیم تا رستگار شویم،حتی لازم نیست شبیه علی باشیم تنها کافی است تلاش کنیم که مثل علی(ع) باشیم.علی (ع) و امثالهم نمونه ها یا بهتر بگویم موهبت هایی هستند که خدا برایمان قرار داده تا راه و رسم زندگی خود را به آنها نزدیک کنیم.چرا که خدا ما را انسان آفریده تا انسان باشیم.اما گاهی اوقات فراموش میکنیم که انسانیم و کارهایمان بوی انسانیت نمیدهد و کم کم حیوان میشویم.به راحتی دروغ میگوییم، نوع دوستی و بشر دوستی جایش را به قلب های سنگی داده،گفتگوی تمدنها را فراموش کرده ایم و هر روز شهری را به آتش میکشیم ، نسل کشی و تبعیض نژادی دیگر برایمان عادی شده ، درختان را یکی یکی قطع میکنیم،رودها را می خشکانیم  تا جایش خانه های قوطی کبریتی بسازیم که شاید انسانی در آن شب را آرام بخوابد.آیا اینها ویژگی های انسان است؟آیا بوی مردانگی میدهد؟آیا به بزرگان دین خود شباهت داریم؟؟ محمد(ص)،عیسی مسیح (ع) ،موسی(ع) یا علی (ع) به کدامشان ؟؟

قصد نصیحت ندارم چون معتقدم فایده ای هم ندارد،اما این جمله را از من به یادگار داشته باشید؛وقت آن است که به خود بیاییم،وقت آن رسیده است که راهمان را پیدا کنیم،باید راه رسیدن به خدا را پیدا کنیم.به قول روحانی فیلم مارمولک (کمال تبریزی)به عدد آدمها راه است برای رسیدن به خدا.از خدا میخواهم راهتان را نشانتان دهد ،شما هم دعا کنید من هم راهم را پیدا کنم.امیدوارم یک روزی برسد که همه آنجایی باشیم که باید باشیم، یعنی کمی انسان باشیم.

پی نوشت:راستش میخواستم به نوعی میلاد با سعادت مولی علی (ع) را تبریک بگویم اما با خود گفتم به جای آنکه کلیشه وار از علی(ع) بگویم و کاری بکنم که در هزاران هزار کتاب نوشته شده،کمی فکر کنم.کمی به خود بیایم تا شاید در راه علی(ع) گام بردارم تا شاید راهم را پیدا کنم،تا شاید کمی انسان باشم؛همانی که خدا میخواهد.

/ 5 نظر / 21 بازدید
ماشا

سلام دوست عزیز. آدمها امروز دوجنس هستند یا نامردند یا زن. دقیقا همین است روح مردی منقرض شده است اما جسم مردی هنوز باقی است. موفق باشی. به من سر بزن و نظر فراموش نشود.

ماشا

سلام عزیز. از حضور صمیمی ات سپاسگزارم. بدبختی اینجاست که این دو جنس اکثرشان چند شخصیتی هم هستند. به امید دیدار دیگر.

ميثم

تحت تاثير قرار گرفتم . عالي بود .

نقطه سر خط

اگر بنگریم مردی هم هست هنوز اگرچه کمرنگ[گل]