امیررضا رضایان
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ امیررضا رضایان
آرشیو وبلاگ
      هدف آگاهی بخشیدن است (غرغرهای سیاسی و اجتماعی به همراه متلک های متفرقه)
پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠

قبل از ذکر هر کلمه ای بر خود واجب و لازم میدانم اصغر فرهادی را به خاطر نگاه تیزبینانه و عمیقش به بدنه جامعه مورد ستایش قرار دهم.سینمای ایران باید به خود ببالد که چنین خورشیدی از زیر خاکستر سینمای فیلم فارسی قد علم کرده تا بلکه غبار از سر و روی سینمای سخیف و دم دستی ما بزداید. به جرات باید گفت این فیلم شاخه گلی در زمستان ذوق و اندیشه سینمای ایران است.

فیلم لحظه به لحظه با بیننده در تعامل است و لحظه ای نیست که بیننده را به حال خود رها کند.تمامی سکانس ها معنی دار هستند، تیتراژ آغازین که کپی شدن مدارک نادر و سیمین است یا حتی نگاه های ملتمسانه و دردناک پدر بیمار نادر،حتی سکوت بازیگران همه پر از معنا و مفهوم است.


سیمین(لیلا حاتمی) زنی نسبتا متجدد و امروزی ست که زندگی در شرایط فعلی کشور را برای خود و دخترش خطرناک می داند دست به هر کاری می زند تا از کشور خارج شود. اما از آنجایی که نادر(پیمان معادی)، همسر سیمین مخالفت می کند کارش به تقاضای طلاق و دادگاه می کشد،کاری که در طول فیلم مشخص می شود تقریبا علیرغم میل باطنی اش است. نادر که برای نرفتنش به قول خود هزار دلیل دارد، مسئولیت پدر بیمارش را بر دوش می کشد، اما به دلیل مشغله کاری مجبور میشود زنی را برای پرستاری از پدرش استخدام کند.زنی که در ادامه داستان محوریت داستان روی او می چرخد.

فیلم ضرباهنگ تندی دارد به طوری که اگر لحظه ای ذهن تان از فیلم منحرف شود،لایه های زیرین فیلم را از دست می دهید، بنابراین پیشنهاد می کنم انفرادی به سینما بروید.

فرهادی تیزهوشانه کنایه ای به بازار خراب کفش می زند و هجوم افسار گسیخته کالاهای چینی را محترمانه به باد انتقاد میگیرد. محترمانه می گوید مردی(شهاب حسینی) که به خاطر این اوضاع دو سال  بیکار شده، شرایط بد روحی و روانی به مشکلات عدیده اقتصادی اش افزوده شده و کارش به آنجا کشیده که زن حامله اش دور از چشم او کار کند. شوهر این زن (شهاب حسینی) بیش از آنکه ناراحت سقط شدن بچه اش باشد دنبال راهی برای خلاص شدن از شر طلبکارهایش می گردد،ولی برعکس، همسرش که به شدت بر اصول اعتقادی خود مقید است و فیلم هم به وضوح این را نمایش می دهد ،رضایت نمیدهد پولی برای سقط شدن جنینش بگیرد.حتی در سکانس های انتهایی فیلم که نادر می پذیرد پول را به شهاب حسینی بدهد، زنش زیر بار نمی رود و راضی نمی شود به خاطر شکی که دارد دست بر قرآن بگذارد و قسم دروغ بخورد.

به نظر من فرهادی در این فیلم اندیشه و تفکر ها را به جان هم می اندازد و خود بی آنکه جهت دهی کند تیز بینانه به نظاره این دعوا می نشیند و بیننده را وادار به تفکر و تامل می کند.نکته جالب نگاه مساوی و بیطرفانه فرهادی به همه نگرشها و طرز فکر های مطرح شده در فیلم است. از طرفی فیلم جدال بین دو نگرش سنتی و نسبتا و متجددانه نادر و سیمین را روایت می کند و از طرف دیگر دعوای بین زن و شوهری که یکی دینش را حراج دنیایش می کند تا بلکه طلبکارها رهایش کنند و دیگری که حتی مرگ جنین 4 ماه اش باعث نمی شود تا به دروغ دست روی قران بگذارد، دیدنی و بسیار باورپذیر از کار درآمده.

به عقیده من شاهکار فیلم در معرفی شخصیتی به نام ترمه، دختر نادر و سیمین است.ترمه که در جدالی تمام نشدنی میان دو نگرش قرار گرفته به نوعی وجدان بیدار نادر و سیمین است. وقتی نادر سعی میکند دروغ بگوید ترمه چندین بار و طی سکانس های مختلف این مطلب را گوشزد می کند و به او می گوید:"تو واقعا نمی دانستی که او حامله است؟".ترمه بارها اشتباهات پدر و مادرش را به آنها گوشزد و میکند و به طور کلی شخصیتی است که تلاش می کند دو نگاه متفاوت نادر و سیمین را به هم گره بزند و فارق از آنکه طرفداری کسی را بکند سعی دارد وجدان های خفته را بیدار کند.

در سکانس آخر فیلم قاضی از ترمه می خواهد بین والدینش یکی را برگزیند، قاضی از نادر و سیمین میخواهد دادگاه را ترک کنند تا ترمه راحتتر جوابش را بیان کند. اینجاست که فرهادی فیلم را آگاهانه  تمام می کند.تیتراژ پایانی فیلم صحنه ای را نشان می دهد که نادر در یک سو و سیمین در طرف دیگر راهرو دادگاه منتظر پاسخ دختر 11 ساله شان هستند.فاصله ای که در تیتراژ پایانی میان نادر و سیمین نشان داده شده شاید بهترین ترکیب برای پایان چنین فیلمی باشد.به هر حال فیلم با چنین صحنه ای تمام می شود و انبوهی از سوالات بی پاسخ را ذهن بیننده می کارد و باعث می شود برای چند لحظه هم که شده  به آنچه در فیلم گذشته فکر کند.مطئمنا برای فرهادی هم مهم نیست و نبوده که بیننده از فیلمش چه نتیجه می گیرد و برداشتش چیست،به نظر من فرهادی همین که توانسته بیننده را به فکر وادارد کارش را تمام و کمال انجام داده و به قول هوشنگ گلمکانی عزیز شاهکاری در سینمای ما خلق کرده.

پی نوشت: پیشنهاد می کنم که نقد محمد طبرسا(آموزگار و کارشناس سینما)، نویسنده وبلاگ فیتزکارالدو را هم در باره فیلم جدایی نادر از سیمین بخوانید.

ارسال شده توسط امیررضا رضایان در ساعت ٤:٥۳ ‎ب.ظ | نظرات شما ()
مطالب اخیر انرژی هست، ولی کم است! انتخابات مجلس، . . باز دوباره وبلاگ . . باز دوباره وبلاگ . . نامه ای به شهردار و شورانشینان مصائب گرفتن یک وام چهار میلیونی! اینترنت؛ عصای دست یا بلای جان دکتر نقی مومنی به گرگان می آید واگذارتان کردیم به خدا! مراسم نکوداشت ایرج اعتصام و سیدابوالقاسم امیرلطیفی برگزار می‌شود
دوستان من گرگان نامه دوستداران محیط زیست استان گلستان انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست هفته نامه سلیم گاه نوشت های فروزان آصف گرگان ما موسسه خیریه محک نواندیشی حسین زمان نگاه نو سید محمد خاتمی گرگان رسانه نقطه سر خط من نیلوفرم فن آوری اطلاعات پیام نور گرگان امین مولودی خبرگزاری کار ایران عکاس گرگاندوست پیدا و پنهان تخریب زمین ابتکار سبز خانه روابط عمومی انجمن مهندسی نفت هدف آگاهی بخشیدن است دانلود هر چی زبان سبز بنیاد باران گلستان اسپورت گلستان نما وبلاگ ناهارخوران کمپین حمایتی از منطقه گردشگری هزارپیچ میثم پور اقدم شهر چنارها گرگان زمین روز شمار بالندگي سپهر ساموئل کابلی صدای سکوت(الهام) 90گرگان هورکانیه واتوره(شاعری از لرستان) سینا باقری گرگان امروز مهندسی نفت دشت سپید سفید مثل شب عکس و قلم حامد بارچیان مگم که بیایید کمی نفهمیم خاطرات من گلپر خانوم تاریکخانه انجمن خیریه بانوان گرگان شهر من . . .گرگان فیلم نوشته ها غزل پست مدرن دهکده تفریحی کوهمیان هیچ گرگان آنلاین WOLFS انجمن گرگانیها سیدباقر خرابه آقابزرگ(طنز) گرگان نیوز قهوه تلخ گرگان سلام سرگرمی، تفریحی، اطلاع رسانی فریاد بی صدا از دیار استراباد ست پنجم کانون ناشنوایان گلستان فیتزکارالدو آقای خاص من میتوانم مشاوره بند2 سبزه چنار تاکسی شهری پرانتزی هم برای من استارباد بهترین های گرگان کشکول رئیسی دیده بان محیط زیست ایران زندگی آبتنی در حوضچه اکنون است شهید علی اصغر درویشی بهترین های گرگان هیچگاه تنها نیستیم گرگان، چهار فصل، يك نگاه گنجینه من همیشه خبرنگار از کرانه های خلیج گرگان فرزند مونگشت نشین رحیم رسولی- طنز پرداز عبید شاکی خیلی دور خیلی نزدیک یک شهروند گالیکش، شهر زیبای طبیعت گالیکش شهر زیبای طبیعت دربنو پرتال زیگور طراح قالب