امیررضا رضایان
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ امیررضا رضایان
آرشیو وبلاگ
      هدف آگاهی بخشیدن است (غرغرهای سیاسی و اجتماعی به همراه متلک های متفرقه)
شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٠

بیش از دو هفته از زلزله و سونامی و مرگبار ژاپن می گذرد.اتفاقی که همچنان عواقبش دامنگیر دولت و ملت ژاپن شده و گویی قصد ندارد به  این زودی ها دست از سر این کشور لرزان بر دارد.شاید   تصورش برای ما غیرممکن باشد که روزی زمین زیر پایمان برای بیش از یک دقیقه با شدت 8.9  ریشتر بلرزد.برای ما که در کشوری زندگی می کنیم  که زلزله  های کوچکتر از 6 ریشتر هم قربانی می  گیرند، سخت  است که خود را جای ملتی بگذاریم که  دو بلای سهمگین را یک جا تجربه کرده اند.از این حرفها  که بگذریم نکته قابل تامل آنست که به گفته بسیاری از کارشناسان اگر وقایع هفته گذشته منجر به  سونامی نمی شد امروز ژاپن نه این همه کشته داشت ونه این همه ویرانی.زبان حال ژاپن به سان آن  مثل قدیمی ماست که می گوید:"وای به روزی که  بگندد نمک"!!ژاپن با آن زحمت و دقت و یا بهتر است  بگوییم وسواسی که برای ساخت زیربناها و  ساختمانهایش به خرج داده بود حریف قهر طبیعت نشد اما قهرمانانه شکست خورد.همه به خوبی واقفند  که قدرت خدا مافوق قدرتهاست و بشر هر قدر که در شکافتن علم پیشرو باشد باز در برابر ذره ای از  قدرت لایزال الهی هیچ است.اما درود بر دولت و ملت  ژاپن که با علم به این قضیه تمام تلاش خود را برای  ضدزلزله بودن ساختمانهایشان انجام دادند.

و حال ایران،در این دوهفته مردم و مسئولان، آنچه بر  حال و احوال ژاپنی ها گذشت را موشکافانه دیدند و  مطمئنا هر کس آن صحنه های خوفناک را میدید در دل  خود ژاپن را با ایران مقایسه میکرد.مقایسه ای که آنقدرها هم نیاز به تخصص و تبحر ندارد.باید بپذیریم که  اگر نیمی از آنچه در ژاپن رخ داده در کشور ما اتفاق می افتاد،حداقل فاجعه آن بود که نسل آریایی هم  مانند سنتهای ایران باستان منقرض گردد.یک زلزله 6  ریشتری در ناحیه شهری کشور ما رخ میدهد چند  کشته بر جای می گذارد،زلزله 7.2 ریشتری در بم ده   ها هزار کشته میگیرد و شهر با خاک یکسان می  شود؛این فاصله ما با ژاپن است.فاصله ای که اگر و  تنها  اگر به واسطه رحمت الهی پر گردد وگرنه با این  ساختمانهای پوشالی اوضاع ما از قبل زلزله معلوم  است.با این همه فاصله میان ما و ژاپن، آنوقت آقایان از ضعف ژاپن در مدیریت بحران مدیران ژاپنی سخن  می گویند!!!!اما یحتمل یادشان رفته است که جنگل های کشور چندین هفته می سوختند و اگر باران رحمت الهی و بطری های آب معدنی نبودند، امروز در ازای آن همه جنگل، چندین هکتار ذغال مرغوب داشتیم.

مسئله نگران کننده ای که امروز در ژاپن شاهد آن  هستیم و بیم تکرار آن در ایران نیز میرود،نشت مواد  هسته ای از قلب راکتور ها به دلیل آسیب ناشی از  زلزله است.در این باره مقایسه و تشریح شرایط جاری  و ساری را به عهده ذهن پویای خواننده می گذارم و  تنها به این نکته بسنده می کنم که یک کرم مجهول الحال استاکس نت کاری کرد کرد که عده ای از صاحبنظران امر، خطر تکرا چرنوبیل را برای بوشهر عنوان کنند وترس و دلهره را در دل همه ایرانی ها بیندازد.

امید دارم هر چه زودتر این سایه شوم از سر ملت ژاپن (و البته همه ملتها) برداشته شود،اما از آنانکه اصلاح چنین اموری وابسته به نظرشان است، خواهش دارم چاره ای بیندیشند که با زلزله 6 ریشتری نه بلرزیم،نه بترسیم و نه خدای ناکرده راکتور هسته ای ما نشت کند،انشالله.

ارسال شده توسط امیررضا رضایان در ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ | نظرات شما ()
مطالب اخیر انرژی هست، ولی کم است! انتخابات مجلس، . . باز دوباره وبلاگ . . باز دوباره وبلاگ . . نامه ای به شهردار و شورانشینان مصائب گرفتن یک وام چهار میلیونی! اینترنت؛ عصای دست یا بلای جان دکتر نقی مومنی به گرگان می آید واگذارتان کردیم به خدا! مراسم نکوداشت ایرج اعتصام و سیدابوالقاسم امیرلطیفی برگزار می‌شود
دوستان من گرگان نامه دوستداران محیط زیست استان گلستان انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست هفته نامه سلیم گاه نوشت های فروزان آصف گرگان ما موسسه خیریه محک نواندیشی حسین زمان نگاه نو سید محمد خاتمی گرگان رسانه نقطه سر خط من نیلوفرم فن آوری اطلاعات پیام نور گرگان امین مولودی خبرگزاری کار ایران عکاس گرگاندوست پیدا و پنهان تخریب زمین ابتکار سبز خانه روابط عمومی انجمن مهندسی نفت هدف آگاهی بخشیدن است دانلود هر چی زبان سبز بنیاد باران گلستان اسپورت گلستان نما وبلاگ ناهارخوران کمپین حمایتی از منطقه گردشگری هزارپیچ میثم پور اقدم شهر چنارها گرگان زمین روز شمار بالندگي سپهر ساموئل کابلی صدای سکوت(الهام) 90گرگان هورکانیه واتوره(شاعری از لرستان) سینا باقری گرگان امروز مهندسی نفت دشت سپید سفید مثل شب عکس و قلم حامد بارچیان مگم که بیایید کمی نفهمیم خاطرات من گلپر خانوم تاریکخانه انجمن خیریه بانوان گرگان شهر من . . .گرگان فیلم نوشته ها غزل پست مدرن دهکده تفریحی کوهمیان هیچ گرگان آنلاین WOLFS انجمن گرگانیها سیدباقر خرابه آقابزرگ(طنز) گرگان نیوز قهوه تلخ گرگان سلام سرگرمی، تفریحی، اطلاع رسانی فریاد بی صدا از دیار استراباد ست پنجم کانون ناشنوایان گلستان فیتزکارالدو آقای خاص من میتوانم مشاوره بند2 سبزه چنار تاکسی شهری پرانتزی هم برای من استارباد بهترین های گرگان کشکول رئیسی دیده بان محیط زیست ایران زندگی آبتنی در حوضچه اکنون است شهید علی اصغر درویشی بهترین های گرگان هیچگاه تنها نیستیم گرگان، چهار فصل، يك نگاه گنجینه من همیشه خبرنگار از کرانه های خلیج گرگان فرزند مونگشت نشین رحیم رسولی- طنز پرداز عبید شاکی خیلی دور خیلی نزدیک یک شهروند گالیکش، شهر زیبای طبیعت گالیکش شهر زیبای طبیعت دربنو پرتال زیگور طراح قالب