امیررضا رضایان
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ امیررضا رضایان
آرشیو وبلاگ
      هدف آگاهی بخشیدن است (غرغرهای سیاسی و اجتماعی به همراه متلک های متفرقه)
دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۸٩

شاید شما هم آخرین کار تولیدی مهران مدیری را دیده باشید که در آن کانالهای ماهواره ای فارسی زبان به سخره گرفته شده اند.کلیپی که با عنوان کریسمس 2011 و به صورت غیر قانونی توزیع شده و اغلب افراد آن را از اینترنت دانلود کرده اند.

مهران مدیری که به خاطر سریال طنز اخیرش حاشیه های زیادی را اطراف خود داشته، این بار تمام تلاش خود را به کار گرفت تا حتی با بهره گیری از هجو و هزل به هدف غایی خود برسد.اما واقعا هدف مدیری از ساخت چنین مجموعه ای چه بود؟آیا صرفا نقدی بود بر کانالهای ماهواره ای یا نیتش ورای این حرفها بود؟

 

 

 

 

 

 

ازهمان ابتدا فیلم هیچ رنگ و بویی از طنز به چشم نمی آید،بعضا رکیک ترین الفاظ و زشت ترین حرکات در مقابل دوربین انجام شد تا مدیری پوچی و بی محتوایی این کانالهای فارسی زبان دوزاری را ثابت کند.در این کار، مدیری رعایت سابقه کاری خود را هم نمی کند و آنچنان آش خود ساخته را با ادویه هجو و هزل مزه دار می کند که بیننده ناخودآگاه به سابقه هنری مدیری مشکوک می شود.ساخته اخیر مدیری این مفهوم را می رساند که یا کارگردان با معنا و مفهوم دقیق واژه طنز ابدا آشنایی ندارد یا عمدا خواسته از اهرم تحقیر و هتک حرمت علیه عده ای استفاده کند.اما مدیری غافل از این نکته بود که با این کار اولین آبرویی که ریخته شد آبروی خودش بود، آبرویی که به قیمت یک دهه شاد کردن ملت به دست آورده بود.حال دیگر کسی نمی تواند ادعا کند مدیری پیشرو و طلایه دار طنز تلویزیونی در ایران است(هر چند پیش از این نیز چنین ادعایی ثقیل الباور بود).همان صدا و سیمایی که قهوه تلخ مدیری را تایید نکرد آنچنان بی پروا ساخته اخیر وی را نمایش داد که گمان کنم خود مدیری هم از این کار رسانه ملی متعجب شود!

در لا به لای اتفاقات تلخ سال گذشته بود که خبر عدم پخش قهوه تلخ به گوش رسید.مسئولان ارشد رسانه ملی قویا این سریال را مغایر ارزش های رسانه ملی اعلام کردند و آن را پخش نکردند.شاید این بزرگترین لطفی بود که در آن زمان می شد به مدیری کرد.در آن آشفته بازار اوضاع سیاسی کشور، ناگهان مدیری قهرمان ملی شد و صفحات پر شماری در فیسبوک به حمایت وی ایجاد شد. به مدد جو حاکم بر کشور قهوه تلخ با فروش باورنکردنی، مدیری را یک شبه از فرش به عرش آورد. مردم در حمایت از وی فرهنگ کپی رایت خود را اصلاح کردند تا خدمتی به وی کرده باشند،اما خبر نداشتند که" این عروسیست که در عقد بسی داماد است"!!

ساخته مدیری آنقدر رسانه ملی را مشعوف و کیفور کرد که دقایقی در برنامه وزین "دیروز امروز فردا" و اخبار20:30 این ساخته مدیری را برای دقایقی پخش کردند.مدیری در این مجموعه نشان داد آنچنان در استعمال واژگان رکیک و هزل مستعد است که باید بر روح و روان ایرج میرزا دو صد درود فرستاد.

و در آخر:

برای آنکه در جهت باد حرکت کنی چه ارزان هنرت را فروختی.

 

پی نوشت:گردن نازک بافت تاریخی گرگان همچنان انتظار دیدار تیغه گیوتین را میکشد، برای بیداری وجدان های خفته دعا کنیم.

 

ارسال شده توسط امیررضا رضایان در ساعت ٧:٢٩ ‎ب.ظ | نظرات شما ()
مطالب اخیر انرژی هست، ولی کم است! انتخابات مجلس، . . باز دوباره وبلاگ . . باز دوباره وبلاگ . . نامه ای به شهردار و شورانشینان مصائب گرفتن یک وام چهار میلیونی! اینترنت؛ عصای دست یا بلای جان دکتر نقی مومنی به گرگان می آید واگذارتان کردیم به خدا! مراسم نکوداشت ایرج اعتصام و سیدابوالقاسم امیرلطیفی برگزار می‌شود
دوستان من گرگان نامه دوستداران محیط زیست استان گلستان انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست هفته نامه سلیم گاه نوشت های فروزان آصف گرگان ما موسسه خیریه محک نواندیشی حسین زمان نگاه نو سید محمد خاتمی گرگان رسانه نقطه سر خط من نیلوفرم فن آوری اطلاعات پیام نور گرگان امین مولودی خبرگزاری کار ایران عکاس گرگاندوست پیدا و پنهان تخریب زمین ابتکار سبز خانه روابط عمومی انجمن مهندسی نفت هدف آگاهی بخشیدن است دانلود هر چی زبان سبز بنیاد باران گلستان اسپورت گلستان نما وبلاگ ناهارخوران کمپین حمایتی از منطقه گردشگری هزارپیچ میثم پور اقدم شهر چنارها گرگان زمین روز شمار بالندگي سپهر ساموئل کابلی صدای سکوت(الهام) 90گرگان هورکانیه واتوره(شاعری از لرستان) سینا باقری گرگان امروز مهندسی نفت دشت سپید سفید مثل شب عکس و قلم حامد بارچیان مگم که بیایید کمی نفهمیم خاطرات من گلپر خانوم تاریکخانه انجمن خیریه بانوان گرگان شهر من . . .گرگان فیلم نوشته ها غزل پست مدرن دهکده تفریحی کوهمیان هیچ گرگان آنلاین WOLFS انجمن گرگانیها سیدباقر خرابه آقابزرگ(طنز) گرگان نیوز قهوه تلخ گرگان سلام سرگرمی، تفریحی، اطلاع رسانی فریاد بی صدا از دیار استراباد ست پنجم کانون ناشنوایان گلستان فیتزکارالدو آقای خاص من میتوانم مشاوره بند2 سبزه چنار تاکسی شهری پرانتزی هم برای من استارباد بهترین های گرگان کشکول رئیسی دیده بان محیط زیست ایران زندگی آبتنی در حوضچه اکنون است شهید علی اصغر درویشی بهترین های گرگان هیچگاه تنها نیستیم گرگان، چهار فصل، يك نگاه گنجینه من همیشه خبرنگار از کرانه های خلیج گرگان فرزند مونگشت نشین رحیم رسولی- طنز پرداز عبید شاکی خیلی دور خیلی نزدیک یک شهروند گالیکش، شهر زیبای طبیعت گالیکش شهر زیبای طبیعت دربنو پرتال زیگور طراح قالب