امیررضا رضایان
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ امیررضا رضایان
آرشیو وبلاگ
      هدف آگاهی بخشیدن است (غرغرهای سیاسی و اجتماعی به همراه متلک های متفرقه)
یکشنبه ٢۱ آذر ۱۳۸٩

شاید ساده ترین و بارزترین تعریف آزادی، اجازه داشتن برای انتقال فکر و اندیشه باشد.دانستن حق البته نیاز هر انسانی است و آگاهی و آشنایی با اندیشه و عقاید گوناگون سبب میشود،انسانی آگاه از دل جامعه بیرون بیاید.انسانی که دیگر تبعیت کننده صرف نیست و صلاح کارش خود را انتخاب میکند.حال اگر حق آزادی به معنای آنچه در بالا ذکر شد سلب شود، به دنبالش اعتراض و دادخواهی به همراه دارد.پس به جرات میتوان گفت اعتراض زاییده عدم آزادی ست.

متاسفانه در اکثر نقاط جهان به جای واکاوی دلایل و چرایی اعتراض ها،سرکوب را به عنوان اولین واکنش به اعتراض برمیگزینند.گاهی در لا به لای این سرکوب ها خواسته یا ناخواسته خونی هم ریخته میشود،که این مسئله شاید در کوتاه مدت از شدت اعتراضات بکاهد اما با گذر زمان حتی باعث تغییر ماهیت و جنس اعتراض ها میگردد.اعتراضاتی که تا دیروز ،اعتراضات مدنی یا واکنش به وضع اقتصادی جاری بودند جای خود را به خواستهای سیاسی تند و تیزی میدهند.در این بین گه گاه دولت ها و حکومت ها جا به جا میشوند و ملت سرود ظفر و پیروزی میخوانند،در اکثر موارد هم دولت ها با توسل به هر اقدامی مانع از توفیق ملت میگردند.ریشه اصلی همه اینها این است که همیشه واژه اعتراض هم وزن شورش و بلول معناشده و در نتیجه معترض یک اوباش و آنارشیست تلقی میگردد که تنها راه مقابله با وی سرکوب است و سرکوب است و سرکوب.البته گاهی خیلی از خود معترضین هم اعتراض را به سان شورش و بلوا میپندارند و اولین اقدامشان در تجمعات اعتراضی شکستن شیشه و درگیری با گارد است.

اگر کمی عمیقتر به ماجرا نگاه کنیم ، میتوان هم دوطرف را مقصر دانست هم طرفین را تبرئه کرد.دسته اول یا همان گروه معترض برای احقاق حق پایمال شده خود و رسیدن به آزادی مدنی  معترض هستند و دسته دوم که سرکوبگران دولتی مباشند،برای در امان ماندن جان و مال سایر مردم و برقراری آرامش تمام تلاش خود را میکنند.مشکل اینجاست که دسته اول اعتراض کردن را خوب نمیدانند و دسته دوم واکنش به اعتراض را.

مدرسه و دانشگاه خود بهترین مکان برای پروش اعتراض و روحیه اعتراضی است.اگر دانش آموزان و دانشجویان مادر مدرسه و دانشگاه بیاموزند که در چه زمانی  و به چه نحوی اعتراض کنند و همچنین در مقابل اعتراض سایرین چگونه عکس العمل نشان بدهند،دیگر زمانی که در قالب یک مدیر یا مسئول تکیه بر میز ریاست زدند واکنش معقولی نسبت اعتراض خواهند داشت.چرا که در دانشگاه آموخته اند که گاهی باید اعتراض را پذیرفت،باید اعتراض را ریشه یابی کرد،دیگر میدانند برخورد سرکوبگرایانه یا برخوردهای حذفی با جماعت معترض نه تنها مشکل را حل نمی کند بلکه زمینه ساز اعتراضات عمیقتر  و همگیر تر میشود.

باید این مسئله برای ملت ها و دولت ها جا بیفتد که اعتراض نشاندهنده پویایی یک جامعه است و جامعه بی معترض جامعه ای مرده است که در آن ملتش دچار روزمرگی و تکرار مشکلات است و دولتش هم در سراشیبی زوال و اضمحلال قرار دارد.دولت ها اگر بپذیرند که اعتراضات مردمی نه تنها منجر به براندازی آنها نمیشود ،بلکه یک توفیق اجباری است که به پایداری حکومتها کمک کند.در اکثر اعتراضات  دنیا هیچگاه عامه مردم خواست های سیاسی نداشته و ندارند،این واکنش و پاسخ غلط حکومتها و دولتهاست که از یک اعتراض مدنی  ،اعتراضی سیاسی میسازند.آن وقت است که دولتها از ترس از دست دادن تاج و تخت شان دست به هر عمل سرکوبگرایانه ای بزنند تا  آتش اعتراض را خاموش کنند، و چه بسا اولین قربانیان این آتش خودشان هستند.

 

ارسال شده توسط امیررضا رضایان در ساعت ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ | نظرات شما ()
مطالب اخیر انرژی هست، ولی کم است! انتخابات مجلس، . . باز دوباره وبلاگ . . باز دوباره وبلاگ . . نامه ای به شهردار و شورانشینان مصائب گرفتن یک وام چهار میلیونی! اینترنت؛ عصای دست یا بلای جان دکتر نقی مومنی به گرگان می آید واگذارتان کردیم به خدا! مراسم نکوداشت ایرج اعتصام و سیدابوالقاسم امیرلطیفی برگزار می‌شود
دوستان من گرگان نامه دوستداران محیط زیست استان گلستان انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست هفته نامه سلیم گاه نوشت های فروزان آصف گرگان ما موسسه خیریه محک نواندیشی حسین زمان نگاه نو سید محمد خاتمی گرگان رسانه نقطه سر خط من نیلوفرم فن آوری اطلاعات پیام نور گرگان امین مولودی خبرگزاری کار ایران عکاس گرگاندوست پیدا و پنهان تخریب زمین ابتکار سبز خانه روابط عمومی انجمن مهندسی نفت هدف آگاهی بخشیدن است دانلود هر چی زبان سبز بنیاد باران گلستان اسپورت گلستان نما وبلاگ ناهارخوران کمپین حمایتی از منطقه گردشگری هزارپیچ میثم پور اقدم شهر چنارها گرگان زمین روز شمار بالندگي سپهر ساموئل کابلی صدای سکوت(الهام) 90گرگان هورکانیه واتوره(شاعری از لرستان) سینا باقری گرگان امروز مهندسی نفت دشت سپید سفید مثل شب عکس و قلم حامد بارچیان مگم که بیایید کمی نفهمیم خاطرات من گلپر خانوم تاریکخانه انجمن خیریه بانوان گرگان شهر من . . .گرگان فیلم نوشته ها غزل پست مدرن دهکده تفریحی کوهمیان هیچ گرگان آنلاین WOLFS انجمن گرگانیها سیدباقر خرابه آقابزرگ(طنز) گرگان نیوز قهوه تلخ گرگان سلام سرگرمی، تفریحی، اطلاع رسانی فریاد بی صدا از دیار استراباد ست پنجم کانون ناشنوایان گلستان فیتزکارالدو آقای خاص من میتوانم مشاوره بند2 سبزه چنار تاکسی شهری پرانتزی هم برای من استارباد بهترین های گرگان کشکول رئیسی دیده بان محیط زیست ایران زندگی آبتنی در حوضچه اکنون است شهید علی اصغر درویشی بهترین های گرگان هیچگاه تنها نیستیم گرگان، چهار فصل، يك نگاه گنجینه من همیشه خبرنگار از کرانه های خلیج گرگان فرزند مونگشت نشین رحیم رسولی- طنز پرداز عبید شاکی خیلی دور خیلی نزدیک یک شهروند گالیکش، شهر زیبای طبیعت گالیکش شهر زیبای طبیعت دربنو پرتال زیگور طراح قالب