امیررضا رضایان
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ امیررضا رضایان
آرشیو وبلاگ
      هدف آگاهی بخشیدن است (غرغرهای سیاسی و اجتماعی به همراه متلک های متفرقه)
یکشنبه ٧ آذر ۱۳۸٩

در این چند وقته گرگان،شهر عزیز و دلبند مان،هر روز یک تومور و دمل از یمین و یسارش بیرون می زند و ما پیشمرگان را به صرافت می اندازد تا خاکی بر سر کمی کم مویمان ریخته و چاره ای بیندیشیم.پس از تاخیرات حاصله در پتروشیمی(یا به قول دوستان موزه پتروشیمی) و عدم نقل مکان اداره فخیمه دخانیات و سکته طرح آفتاب-مهتاب، این بار توموری بدخیم و به عقیده اطبای حاذق ،سرطانی گریبانگیر آن نقطه حساس گرگان شده که بنا دارد در طرفه العینی منطقه مذکور را به آنجا ببرد که نادر رفت!!از این رو ما با شنیدن این اقدام ثقیل الباور کمی تا قسمتی آچمز شدیم و سپس علیرغم سرخ ماندن زبان مان،رخمان به شدت زرد گشته که تا کنون همچنان به قوت خویش باقیست.یکی از مریدان و مقربین مان هم که جوانکی خل و چل است شعری سروده که از قضا مصداق حالات فعلی ما را دارد:

من از دست دکتر! نیم روی زرد                     غم گرگانیها رخم زرد کرد

اتفاقا چند وقت پیش یک نفر دیگر از مریدان ما که استثنا آدم حسابی هست و فرنگ رفته،خوابی برایمان تعریف کرد  اما با وجود آنکه ما در زمینه تعبیر خواب شهره آفاقیم از پس تعبیر آن بر نیامدیم و مقابل تنها مرید درست و حسابی مان بس خجل گشتیم.خواب وی از این قرار بود که شخص ایشان در خواب دیده بود عده ای از مقامات و مدیران شهر شهیر گرگان پس از نماز گزاردن بر چیزی مجهول،آن را در خاک کردند.حال که داستان فرسوده خوانده شدن بافت قدیم گرگان مطرح شده، دانستم تعبیر آن خواب کذایی چه بود و چه خواهد شد.گویا قرار است مسئولین با اعمال خود فاتحه شهر مان را بخوانند،خدا پشت و پناهشان باد.

از زمان طفولیت این شعر را در گوشمان زمزمه کرده اند که:

گویند مرا چو زاد مادر                       دستم بگرفت و پا به پا برد

حال ما نفهمیدیم چه منطقی پشت نام آن شرکت طویل اللغة "مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران" وجود دارد که اگر چه نام مادر را در یدک میکشد اما در عمل آن کار دیگر میکند.به عنوان توصیه اول و استراتژیک توصیه میکنیم نام مادر را حذف و از واژه پدر به جای آن استفاده شود. چرا که اگرچه دومیدانی مادر ورزشهاست سیگار نیز پدر ورزشهاست،حال تو خود مفصل بخوان این حدیث مجمل.در ضمن بهتر است پیشوند "بهـ" در کلمه بهسازی حذف و پیشوندی درخور  و شایسته و بایسته جای آن لحاظ گردد.

نازنینان و ماهپاره گان ماهواره برانداز که بر اجرای این طرح ژئو پلیتیک بسیار ابرام و پافشاری میکنند،متد عمرانی جدیدی خلق کرده اند که به زعــم اندیمشندان حوزه معماری و ساختمان، بدعتی ماندگار به حساب می آید.بنا بر اطلاعات فاش شده،فشار نقش اصلی را در اجرای این طرح بازی میکند.گویا اینان فشار هایشان را که نمیدانیم از کجای آورده اند را گروه بندی کرده اند و تعدادی از آن گروه ها را بر ابنیه تاریخی شبیه سازی شده گرگان (در آن جشنواره مختومه) فرستادند تا ماحصل زحماتشان را دریابند.بنا بر روایت افرادی که با این گروه های پر فشار برخورد داشتند بر تاثیرات شگرف این گروه فشار در زمینه عملیات عمرانی آن هم در زمینه بهسازی و نوسازی، تعاریف و سخنان قصار فراوان گفته اند که در اینجا نمیگنجد.اما یکی از مریدان ما که او را به سفارش خودش در دارالمجانین بستری کرده ایم به من پیامکی بلند بالا زد که این گروه های پر فشار اگر بر همت خود کمی بیفزایند سرقنسول روس را که ما سی سال در کف آن هستیم را ضمیمه املاک خود می کنند،آفرین بر همتشان.

البته ما و مریدانمان هم بیکار ننشستیم و به آنان امر کردم گروهی حقیقت یاب! تشکیل دهند.اگر چه آنها در یافتن حقیقت درماندند اما پیشنهادی ارائه دادند بس خفن.اتاق فکر مریدان، طی بیانیه ای تاریخی امر کردند به جای تخریب و یا حتی تغییر کاربری ابنیه فرسوده گرگان و به سبب تعلق خاطر مردمان سیستان به دیار گلستان،اماکن مذکور بنا به روش مرحومه ملعونه تائیس(که ید طولایی در آتش زدن فرهنگ ایرانی دارد)،آتش زده شود و در نهایت شهر سوخته که شعبه اصلی آن در جای دگر است در گرگان هم نماینده ای داشته باشد.از محسنات این روش تفرب فرهنگ های دو دیار سیستان و گلستان ذکر شده.البته بر اساس فرمایشات یکی دیگر از مریدان ما که همیشه در کنار منقلش عروج میکند،بعضی چیز ها سوخته اش بهتر است.در راستای درفشانی هایش هم از دماغ سوخته و . . . سوخته و یک قلم دیگر نام برد که ما مورد آخر نشناختیم.

گرگان را به خاطر محله هایش،خانه ها و تکایایش،سبزه مشهد و دباغانش،پشته باره و میخچه گرانش،حمام میرکریم و کاسه گرانش،دروازه نو و میدانش،النگدره و ناهار و خورانش،ساک و حلوا اماچش،محرم و عاشورایش،غیرت مردان و همت زنانش،سادگی و خونگرمی جوانانش،بهار نارنج و چنارهای بیشمارش و به خاطر این و به خاطر آنش عاشقانه دوست میدارم و حتی اگر گرگ مرا بدرد،لولو مرا ببرد،نامرد مرا بزند ؛نخواهم گذاشت خاک گرگانمان را به توبـــــــره ببرند.و بدانند که از آه ام طوفانی سهمگین و از سیل اشکم، سونامی میسازم تا در آتش خشمم بیرحمانه بسوزند.

ارسال شده توسط امیررضا رضایان در ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ | نظرات شما ()
مطالب اخیر انرژی هست، ولی کم است! انتخابات مجلس، . . باز دوباره وبلاگ . . باز دوباره وبلاگ . . نامه ای به شهردار و شورانشینان مصائب گرفتن یک وام چهار میلیونی! اینترنت؛ عصای دست یا بلای جان دکتر نقی مومنی به گرگان می آید واگذارتان کردیم به خدا! مراسم نکوداشت ایرج اعتصام و سیدابوالقاسم امیرلطیفی برگزار می‌شود
دوستان من گرگان نامه دوستداران محیط زیست استان گلستان انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست هفته نامه سلیم گاه نوشت های فروزان آصف گرگان ما موسسه خیریه محک نواندیشی حسین زمان نگاه نو سید محمد خاتمی گرگان رسانه نقطه سر خط من نیلوفرم فن آوری اطلاعات پیام نور گرگان امین مولودی خبرگزاری کار ایران عکاس گرگاندوست پیدا و پنهان تخریب زمین ابتکار سبز خانه روابط عمومی انجمن مهندسی نفت هدف آگاهی بخشیدن است دانلود هر چی زبان سبز بنیاد باران گلستان اسپورت گلستان نما وبلاگ ناهارخوران کمپین حمایتی از منطقه گردشگری هزارپیچ میثم پور اقدم شهر چنارها گرگان زمین روز شمار بالندگي سپهر ساموئل کابلی صدای سکوت(الهام) 90گرگان هورکانیه واتوره(شاعری از لرستان) سینا باقری گرگان امروز مهندسی نفت دشت سپید سفید مثل شب عکس و قلم حامد بارچیان مگم که بیایید کمی نفهمیم خاطرات من گلپر خانوم تاریکخانه انجمن خیریه بانوان گرگان شهر من . . .گرگان فیلم نوشته ها غزل پست مدرن دهکده تفریحی کوهمیان هیچ گرگان آنلاین WOLFS انجمن گرگانیها سیدباقر خرابه آقابزرگ(طنز) گرگان نیوز قهوه تلخ گرگان سلام سرگرمی، تفریحی، اطلاع رسانی فریاد بی صدا از دیار استراباد ست پنجم کانون ناشنوایان گلستان فیتزکارالدو آقای خاص من میتوانم مشاوره بند2 سبزه چنار تاکسی شهری پرانتزی هم برای من استارباد بهترین های گرگان کشکول رئیسی دیده بان محیط زیست ایران زندگی آبتنی در حوضچه اکنون است شهید علی اصغر درویشی بهترین های گرگان هیچگاه تنها نیستیم گرگان، چهار فصل، يك نگاه گنجینه من همیشه خبرنگار از کرانه های خلیج گرگان فرزند مونگشت نشین رحیم رسولی- طنز پرداز عبید شاکی خیلی دور خیلی نزدیک یک شهروند گالیکش، شهر زیبای طبیعت گالیکش شهر زیبای طبیعت دربنو پرتال زیگور طراح قالب