امیررضا رضایان
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ امیررضا رضایان
آرشیو وبلاگ
      هدف آگاهی بخشیدن است (غرغرهای سیاسی و اجتماعی به همراه متلک های متفرقه)
چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٩

اگر ساکن گرگان باشید یا حداقل اخبار پیرامون آن را پیگیری کرده باشید،قطعا نام پروژه "طرح آفتاب " به گوشتان خورده است.طرح و پروژه ای که تعریف و توصیفات بزرگی در رثای آن نقل شده بود،این توصیفات بعضا آنچنان بزرگ و غیر قابل هضم بودند که هیچ عقل سلیمی اجرای آن را باور نمیکرد.پس از آنکه حرف و حدیث هایی مبنی بر تامین بودن کلیه اعتبارات مالی پروژه به گوش رسید کور سوی امیدی در دلهای مردم شروع به تابیدن کرد،هنگامیکه بنر های پر زرق و برق طرح که حکایت از ایجاد یک مجموعه کاملا مهندسی ساز و زیبا در شهر گرگان را می دادند،نصب شدند و در معرض دید عموم قرار گرفتند دلهای مردم کاملا قرص و محکم شده بود که این بار قرار است کاری کارستان صورت گیرد،زمانیکه پیمانکار مربوطه شروع به خریدن واحد های مسکونی و تجاری که در معرض  طرح بودند،کرد دیگر جای هیچ شک و شبهه ای باقی نمانده بود در اندک زمانی بافت نسبتا قدیمی خیابان سرخواجه گرگان به یکی از مردن ترین خیابان های شمال کشور بدل خواهد شد.

اما دیر زمانی است که از اجرای طرح مذکور خبری نیست،حتی مردم هم نام آن را از یاد برده اند.معلوم نیست چه بر سر پروژه آمده و از همه مهمتر چه بر سر بودجه آن.باز هم داستان تکراری سکته کردن پروژه ها و مرگ ناگهانی آنها،مرگی که عزادار اصلی آن مردمی هستند که در سوگ از دست دادن حس اعتماد به حرف مدیران و مسئولان شهری خود خون گریه میکنند.مطمئنا طرح آفتاب اولین طرح نیمه تمام نیست و آخرین آن هم نخواهد بود.بارها شاهد توقف پروژه های کلان شهری و استانی بوده ایم که علیرغم نیاز مبرم شهر و استان به آنها ،پروژه ها به کما،پیمانکاران به ناکجا آباد و بودجه ها هم به یغما رفته اند.اما تا به کی برای یک طرح عمرانی باید چندین بار ردیف بودجه تعریف شود،تا کی باید شاهد باشیم پیمانکاران شیاد آبرو و پول مردم این شهر و استان را به سخره بگیرند و پس از گرفتن تمام و کمال پول خود با اظهار بهانه هایی واهی از زیر مسئولیت خود شانه خالی کنند،تا کی باید شاهد تکرار تجربه های تلخی چون پارک شادی ناهارخوران و مجموعه تفریحی باباطاهر گرگان باشیم.

چنین اتفاقاتی علاوه بر آنکه باعث هدر رفت بیت المال میگردند، به وجه یک مدیر و مسئول هم لطمه جدی وارد میکند.دیگر مردم چگونه به قولها و وعده های وی اعتماد کنند،دیگر چه تعاملی بین کادر اداری شهر و مردم وجود خواهد داشت؟!

شاید یک عذر خواهی می توانست اندکی آب رفته را به جوی بازگرداند آنهم به شرط آن که پوزش و عذر طلبی در راستای عمل باشد و در حقیقت در کنار جبران مافات و خطای گذشته،شفاها  هم از مردم پوزش خواسته شود.اما ما در این چند وقته نه رویه پوزش و جبران مافات را دیده ایم نه آنکه پروژه های در حال کما و احتضار هستند تکانی جدی بخورند.حتما باید وزیر یا یک نفر مانند آقای احمدی نژاد  از این طرف ها عبور کند تا پروژه ها،البته آن هم بعضی ها یشان یک شبه ره صد ساله بروند و در طرفه العینی آباد شوند.نمونه بارز آنهم زیر گذر دور میدان ترمینال!

از طرح آفتاب که دیر زمانی است خبری نیست،حتی نمی دانم اصلا قرار است از سر گرفته شود یا نه،اما انشالله اگر قرار به از سر گرفتن آن شد،لطفا اطلاعات دقیقی راجع به پروژه منعکس کنید تا از خیالپردازی ها و داستان بافی های عده ای سود جو جلوگیری شود.برخی آنچنان  اوصاف عجیب و غرببی در باب این پروژه عنوان کرده بودند که به نظر من تنها سوژه های خوبی برای رمان های علمی-تخیلی بودند.چنین اتفاقاتی کام مردم را بسیار تلخ میکند،حتی تلخ تر از نوشیدن یک فنجان قهوه تلخ!

ارسال شده توسط امیررضا رضایان در ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ | نظرات شما ()
مطالب اخیر انرژی هست، ولی کم است! انتخابات مجلس، . . باز دوباره وبلاگ . . باز دوباره وبلاگ . . نامه ای به شهردار و شورانشینان مصائب گرفتن یک وام چهار میلیونی! اینترنت؛ عصای دست یا بلای جان دکتر نقی مومنی به گرگان می آید واگذارتان کردیم به خدا! مراسم نکوداشت ایرج اعتصام و سیدابوالقاسم امیرلطیفی برگزار می‌شود
دوستان من گرگان نامه دوستداران محیط زیست استان گلستان انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست هفته نامه سلیم گاه نوشت های فروزان آصف گرگان ما موسسه خیریه محک نواندیشی حسین زمان نگاه نو سید محمد خاتمی گرگان رسانه نقطه سر خط من نیلوفرم فن آوری اطلاعات پیام نور گرگان امین مولودی خبرگزاری کار ایران عکاس گرگاندوست پیدا و پنهان تخریب زمین ابتکار سبز خانه روابط عمومی انجمن مهندسی نفت هدف آگاهی بخشیدن است دانلود هر چی زبان سبز بنیاد باران گلستان اسپورت گلستان نما وبلاگ ناهارخوران کمپین حمایتی از منطقه گردشگری هزارپیچ میثم پور اقدم شهر چنارها گرگان زمین روز شمار بالندگي سپهر ساموئل کابلی صدای سکوت(الهام) 90گرگان هورکانیه واتوره(شاعری از لرستان) سینا باقری گرگان امروز مهندسی نفت دشت سپید سفید مثل شب عکس و قلم حامد بارچیان مگم که بیایید کمی نفهمیم خاطرات من گلپر خانوم تاریکخانه انجمن خیریه بانوان گرگان شهر من . . .گرگان فیلم نوشته ها غزل پست مدرن دهکده تفریحی کوهمیان هیچ گرگان آنلاین WOLFS انجمن گرگانیها سیدباقر خرابه آقابزرگ(طنز) گرگان نیوز قهوه تلخ گرگان سلام سرگرمی، تفریحی، اطلاع رسانی فریاد بی صدا از دیار استراباد ست پنجم کانون ناشنوایان گلستان فیتزکارالدو آقای خاص من میتوانم مشاوره بند2 سبزه چنار تاکسی شهری پرانتزی هم برای من استارباد بهترین های گرگان کشکول رئیسی دیده بان محیط زیست ایران زندگی آبتنی در حوضچه اکنون است شهید علی اصغر درویشی بهترین های گرگان هیچگاه تنها نیستیم گرگان، چهار فصل، يك نگاه گنجینه من همیشه خبرنگار از کرانه های خلیج گرگان فرزند مونگشت نشین رحیم رسولی- طنز پرداز عبید شاکی خیلی دور خیلی نزدیک یک شهروند گالیکش، شهر زیبای طبیعت گالیکش شهر زیبای طبیعت دربنو پرتال زیگور طراح قالب