امیررضا رضایان
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ امیررضا رضایان
آرشیو وبلاگ
      هدف آگاهی بخشیدن است (غرغرهای سیاسی و اجتماعی به همراه متلک های متفرقه)
دوشنبه ٥ مهر ۱۳۸٩

چند وقتی است که روند رو به فزونی صندوق های مالی و اعتباری کاملا مشهود است.کم کم مغازه های قدیمی دور میدان اصلی شهر و سایر خیابان ها جایشان را به ظاهر شیک و نسبتا مدرن این تعاونی های مالی و اعتباری میدهند.اگر خیابان ها را با دقت بیشتری نظاره کنید تعدد این تعاونی ها چشم را خسته می کند و تکراری شدن و دیدن آنها در هر روز کاری، کسالت ناخواسته ای را در ابتدای صبح بر شما تحمیل میکند.گویی شبها یک نفر بذر این ها را میکارد و صبح ها،این بذر ها که پر محصول هم می باشند هزاران شاخه و برگ پیدا کرده، به طوری که از فرسخ ها دورتر چشم هر روشندلی آنها را میبیند.تکثر این تعاونی ها بعضا اسباب زحمت خودشان را نیز فراهم کرده به نحوی که ناخواسته اسامی تکراری در این لا به لا دیده میشود و اینجاست که کار بالا میگیرد.مشتریان بنده خدا هم که از پس حفظ کردن این همه اسامی دیلاغ و دراز بر نمی آیند آز طریق آدرس و سایر نشانی های نامتعارف راه خود را برای رسیدن به تعاونی مورد نظر پیدا میکنند.

مقدمه ای که در بالا عنوان شد اگر چه آمیخته با کمی اغراق و مزاح است اما روند رو به رشد این چنین تعاونی هایی را اگر نگوییم نگران کننده اما باید اذعان داشت که خیلی هم خوشایند نیستند.بعضا تراکم اینها در یک خیابان و گاها همسایه شدن شان باعث به وجود آمدن سوالی در ذهن و من و قطعا خیلی دیگر از شهروندان شده؛ آیا واقع شهر و به طور کل کشور ما به این همه صندوق های مال و اعتباری نیاز دارد؟

صندوق هایی که تا دیروز،جنبه خانوادگی داشتند و وامهای قرض الحسنه را ماهانه به متقاضیان میدادند امروز طی فرآیندی مجهول به تشکیلاتی پیچیده تبدیل شده اند که روند وام گرفتن را هم به همان اندازه مشکل و پیچیده کرده است.معتقدم تعاونی به عنوان فصل مشترک همکاری ملت و دولت می توانند نقش موثری در توسعه یک کشور ایفا کنند البته به شرطی که پتانسیل ها شناسایی شوند و انحصارگرایی به بار نیاید،تعاونی ها منوط به نوع خاص نگردند و ایستا و بودن اقتصاد را به همراه نداشته باشد.

تا جایی که میدانم روند و پروسه وام گرفتن در این صندوق ها خیلی با بانک های دولتی تفاوت ندارد و اتفاقا کاملا هم مروج سنت حسنه بانکداری اسلامی هستند!!این همه گروه هایی که جمع شدند و با جمع کردن سرمایه های خود اقدام به برپایی چنین صندوق هایی کردند تا به خلق الله وام دهند و گره از مشکلاتشان باز کنند،اگر این سرمایه را هدایت شده در مسیر های دیگر خرج میکردند قطعا نتایج بهتری هم برای خودشان و هم برای دیگران می داشت.برای مثال از این چند ده تعاونی مال و اعتباری که در گرگان احداث شده تنها ده تای آنها اقدام به ایجاد یک واحد صنعتی می کردند تا علاوه بر کم کردن مشکل بیکاری در شهر و استان،از عواید درآمد حاصل از صنعت، منفعت خود را کسب کنند.پویا تر شدن اقتصاد و بالاتر رفتن تراز صنعتی را هم به مزایای آن اضافه کنید.یا تعدادی دیگر از تعاونی ها می توانستند به کمک فرهنگ و ارشاد اقدام به ایجاد یک تالار کنند که علاوه بر منافع مالی بیشمار آن موجب شود تا دیگر مجبور نشویم هنرمندانی را که با زحمت و محنت فراوان به اینجا می کشانیم برای اجرای مراسم به سالن ورزشی ،پارکینگ ها و یا زیر چادر ببریم!آیا اگر چندی از این تعاونی ها با ترکیب سرمایه های خود،منابع مالی به پروژه کهن پتروشیمی گلستان تزریق میکردند،الان شاهد افتتاح ان نبودیم؟آیا اگر مقداری از این سرمایه ها در بخش پزشکی و رمانی مصرف میشد،باز هم بیمارستان های شرق استان از کمبود بخش ICU رنج میبردند؟میبینید که واقعا میشود با پول های کم کار های بزرگ کرد، اگر کمی به سرمایه های مان فاکتور برنامه ریزی را اضافه کنیم.

شاید اگر ظرفیت واقعی تعاونی ها شناخته شود،روند کند توسعه کشور کمی شتاب گیرد.مطمئنا تعاونی ها با پشتیبانی دولت میتوانند راه خصوصی سازی را تند تر بپیمایند تا به جای آنکه،ادارات دولتی را خصوصی کنیم مستقیما با سرمایه گذاری های مردمی صنایع خصوصی ایجاد کنیم.

ارسال شده توسط امیررضا رضایان در ساعت ٥:۳۳ ‎ب.ظ | نظرات شما ()
مطالب اخیر انرژی هست، ولی کم است! انتخابات مجلس، . . باز دوباره وبلاگ . . باز دوباره وبلاگ . . نامه ای به شهردار و شورانشینان مصائب گرفتن یک وام چهار میلیونی! اینترنت؛ عصای دست یا بلای جان دکتر نقی مومنی به گرگان می آید واگذارتان کردیم به خدا! مراسم نکوداشت ایرج اعتصام و سیدابوالقاسم امیرلطیفی برگزار می‌شود
دوستان من گرگان نامه دوستداران محیط زیست استان گلستان انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست هفته نامه سلیم گاه نوشت های فروزان آصف گرگان ما موسسه خیریه محک نواندیشی حسین زمان نگاه نو سید محمد خاتمی گرگان رسانه نقطه سر خط من نیلوفرم فن آوری اطلاعات پیام نور گرگان امین مولودی خبرگزاری کار ایران عکاس گرگاندوست پیدا و پنهان تخریب زمین ابتکار سبز خانه روابط عمومی انجمن مهندسی نفت هدف آگاهی بخشیدن است دانلود هر چی زبان سبز بنیاد باران گلستان اسپورت گلستان نما وبلاگ ناهارخوران کمپین حمایتی از منطقه گردشگری هزارپیچ میثم پور اقدم شهر چنارها گرگان زمین روز شمار بالندگي سپهر ساموئل کابلی صدای سکوت(الهام) 90گرگان هورکانیه واتوره(شاعری از لرستان) سینا باقری گرگان امروز مهندسی نفت دشت سپید سفید مثل شب عکس و قلم حامد بارچیان مگم که بیایید کمی نفهمیم خاطرات من گلپر خانوم تاریکخانه انجمن خیریه بانوان گرگان شهر من . . .گرگان فیلم نوشته ها غزل پست مدرن دهکده تفریحی کوهمیان هیچ گرگان آنلاین WOLFS انجمن گرگانیها سیدباقر خرابه آقابزرگ(طنز) گرگان نیوز قهوه تلخ گرگان سلام سرگرمی، تفریحی، اطلاع رسانی فریاد بی صدا از دیار استراباد ست پنجم کانون ناشنوایان گلستان فیتزکارالدو آقای خاص من میتوانم مشاوره بند2 سبزه چنار تاکسی شهری پرانتزی هم برای من استارباد بهترین های گرگان کشکول رئیسی دیده بان محیط زیست ایران زندگی آبتنی در حوضچه اکنون است شهید علی اصغر درویشی بهترین های گرگان هیچگاه تنها نیستیم گرگان، چهار فصل، يك نگاه گنجینه من همیشه خبرنگار از کرانه های خلیج گرگان فرزند مونگشت نشین رحیم رسولی- طنز پرداز عبید شاکی خیلی دور خیلی نزدیک یک شهروند گالیکش، شهر زیبای طبیعت گالیکش شهر زیبای طبیعت دربنو پرتال زیگور طراح قالب