امیررضا رضایان
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ امیررضا رضایان
آرشیو وبلاگ
      هدف آگاهی بخشیدن است (غرغرهای سیاسی و اجتماعی به همراه متلک های متفرقه)
یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸٩

در اوقات تعطیلی و فراغت  همیشه دنبال مکانی میگردیم تا چند روزی خوش باشیم؛دور از هیاهوی شهر،با طبیعت تجدید میثاق کنیم. خزر شهر ،نور یا حتی چمخاله، اگر طالب سفر های دور باشید کیش و شیراز و اصفهان گزینه های بعدی خواهند بود.اگر هم از قشر مرفهین بی درد جامعه باشید تورهای دبی و پاریس و تایلند را از دست نخواهید داد.

اما گاهی وقتها به جای اینکه در به در دنبال یک برنامه تفریحی در فاصله هزاران کیلومتر از موطن خود باشید،کمی تامل کنید و خوب دور و برخود را ببینید.شهر گرگان با قدمت حداقل 5 هزار سال آنقدر مکان تاریخی و طبیعی دارد که مطمئنا خیلی از ما حتی از بیان اسامی آنها عاجزیم.اگر چه خیلی از مناظر طبیعی ما از گزند بشر منفعت طلب در امان نمانده،اما همچنان آنقدر پتانسیل گردشگری داریم که بتوانیم از آنها بهره گیریم.چه اشکال دارد که به جای صرف هزینه های آنچنانی سفر های امروزی ساعتی را در منازل تاریخی گرگان بگذرانیم.خانه تقوی ها،باقری ها ،کبیر و خیلی های دیگه که راستش خودم هم آرزو دارم هم آنها را ببینم.چه اشکال دارد ساعتی از یک روز تعطیل را با خانواده در محله های قدیمی شهر قدم بزنیم و به فرزندانمان فرهنگ گرگانگردی را آموزش بدهیم.دربنو،سرپیر،چهارشنبه ای ،میخچه گران(دباغان)،دوشنبه ای وسرچشمه و خیلی از محله های قدیمی گرگان امروز برای خود ما هم غریبه هستند چه برسد به فرزندانمان.چند وقت پیش از پدربزرگم  خاطره ای شنیدم که در آن از تپه قلعه خندان و قدمگاه خضر نبی نام برد،خود من که هیچ یک از اینها را نشنیده بودم،بسیار تاسف خوردم.تاسف خوردم از این که هر جا از من میپرسند اهل کدام شهری با غرور و افتخار خود را گرگانی میدانم ، تا حدی به کوچه و خیابانهای اهواز و تهران و شیراز آشنایی دارم اما اسم یک تپه در شهر خودم برایم تازگی دارد.البته نمیتوان از کم کاری یا به عبارتی بیکاری میراث فرهنگی در زمینه شناساندن گرگان به ساکنانش چشم پوشی کرد اما نقش خود ما هم در این عرصه بسیار حائز اهمیت است.تا چند وقت پیش دغدغه منی که ادعای گرگان بلد بودن داستم این بود که گرگان را باید به جهان شناساند(که قطعا سخنی به گزاف نیست) اما امروز میبینم گرگان برای گرگانیها هم غریب است.

شاید برایتان جالب باشد محوطه اطراف مکتب الحسین و بازار تره بار در قدیم(زمان رضا خان) یک بازار قدیمی و زیبا بوده که سبک و سیاق آن شبیه بازار بزرگ تهران بود که متاسفانه به دلیل افکار پوچ مدیران شهری سابق به دست کلنگ تبدیل به تلی از خاک شد.این را از این جهت عرض کردم که متذکر شوم عدم مدیریت صحیح اماکن تاریخی افسوس را برای آیندگان به آرمان خواهد داشت.اما در عوض هنوز بازارچه قدیمی نعلبندان را داریم هر چند از لحاظ تاریخی خیلی حائز اهمیت نمی باشد ولی انصافا بسیار نوستالژیک است(حداقل برای من که چنین است).

خانه تقوی

                          خانه تقوی ها محله سرچشمه گرگان-عکس از:سهراب سردشتی

سخن به درازا رفت،اما مخلص کلام اینکه خود شهر گرگان آنقدر جاهای مجهول و ناشناخه برای ساکنانش دارد که بتوان گاهی از سفرهای خارج از شهر و استان و کشور چشم پوشی کرد.شاید بد نباشد کمی گرگان را دقیقتر بنگریم.امیدوارم عزیزان میراث فرهنگی گرگان که چند صباحی است در ملک تقوی ها کنگر خورده و لنگر انداخته اند،کمی بستر های گرگانگردی را فراهم کنند.به نظر من این همه موهبت را خدا بسیار هنرمندانه در کنار هم و برای استفاده  ما قرار داده است،حیف است که با بی توجهی، به این الطاف الهی بی مهری کنیم.

به امید آنکه روزی فرهنگ گرگانگردی را صادر کنیم،با کمک هم انشالله.

ارسال شده توسط امیررضا رضایان در ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ | نظرات شما ()
مطالب اخیر انرژی هست، ولی کم است! انتخابات مجلس، . . باز دوباره وبلاگ . . باز دوباره وبلاگ . . نامه ای به شهردار و شورانشینان مصائب گرفتن یک وام چهار میلیونی! اینترنت؛ عصای دست یا بلای جان دکتر نقی مومنی به گرگان می آید واگذارتان کردیم به خدا! مراسم نکوداشت ایرج اعتصام و سیدابوالقاسم امیرلطیفی برگزار می‌شود
دوستان من گرگان نامه دوستداران محیط زیست استان گلستان انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست هفته نامه سلیم گاه نوشت های فروزان آصف گرگان ما موسسه خیریه محک نواندیشی حسین زمان نگاه نو سید محمد خاتمی گرگان رسانه نقطه سر خط من نیلوفرم فن آوری اطلاعات پیام نور گرگان امین مولودی خبرگزاری کار ایران عکاس گرگاندوست پیدا و پنهان تخریب زمین ابتکار سبز خانه روابط عمومی انجمن مهندسی نفت هدف آگاهی بخشیدن است دانلود هر چی زبان سبز بنیاد باران گلستان اسپورت گلستان نما وبلاگ ناهارخوران کمپین حمایتی از منطقه گردشگری هزارپیچ میثم پور اقدم شهر چنارها گرگان زمین روز شمار بالندگي سپهر ساموئل کابلی صدای سکوت(الهام) 90گرگان هورکانیه واتوره(شاعری از لرستان) سینا باقری گرگان امروز مهندسی نفت دشت سپید سفید مثل شب عکس و قلم حامد بارچیان مگم که بیایید کمی نفهمیم خاطرات من گلپر خانوم تاریکخانه انجمن خیریه بانوان گرگان شهر من . . .گرگان فیلم نوشته ها غزل پست مدرن دهکده تفریحی کوهمیان هیچ گرگان آنلاین WOLFS انجمن گرگانیها سیدباقر خرابه آقابزرگ(طنز) گرگان نیوز قهوه تلخ گرگان سلام سرگرمی، تفریحی، اطلاع رسانی فریاد بی صدا از دیار استراباد ست پنجم کانون ناشنوایان گلستان فیتزکارالدو آقای خاص من میتوانم مشاوره بند2 سبزه چنار تاکسی شهری پرانتزی هم برای من استارباد بهترین های گرگان کشکول رئیسی دیده بان محیط زیست ایران زندگی آبتنی در حوضچه اکنون است شهید علی اصغر درویشی بهترین های گرگان هیچگاه تنها نیستیم گرگان، چهار فصل، يك نگاه گنجینه من همیشه خبرنگار از کرانه های خلیج گرگان فرزند مونگشت نشین رحیم رسولی- طنز پرداز عبید شاکی خیلی دور خیلی نزدیک یک شهروند گالیکش، شهر زیبای طبیعت گالیکش شهر زیبای طبیعت دربنو پرتال زیگور طراح قالب