امیررضا رضایان
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ امیررضا رضایان
آرشیو وبلاگ
      هدف آگاهی بخشیدن است (غرغرهای سیاسی و اجتماعی به همراه متلک های متفرقه)
سه‌شنبه ٢٩ تیر ۱۳۸٩

دیگران را نمیدانم اما بنده چند وقت پیش در وبلاگم پیشنهاد ایجاد یک هیئت نظارت درون سازمانی را، برای انجمن وبلاگ نویسان دادم.با توجه به اینکه هنوز این طرح در میان اعضا اعلام نشده بود و هیچ تصمیم گیری مبنی بر آن اتخاذ نشده بود،تعدادی از عزیزان در مقابل من جبهه گرفتند و به من اتهام دیکتاتوری زدند.نظری که بنده دادم تنها نظر من بود و بنده به عنوان یک شهروند فکر میکنم آنقدر آزادی بیان دارم که نظرم را آزادانه بیان کنم.در ثانی هنوز این پیشنهاد به طور جامع تشریح نشده بود و زوایای تاریک آن بر همگان پوشیده بود.از دوستان موافق و مخالف تقاضامندم با سعه صدر بیشتر نظرات این کمترین را تحمل کنند،خواستند بپذیرند و گرنه هیچکس حق اجبار شخص دیگر را ندارد.

در ابتدا بگویم که نظارت برای هر گروه امری حیاتی است تا آن گروه را از انحرافات احتمالی بر حذر دارد.اما نظارتی که همراه با انتقادات سازنده است نه خدای ناکرده مچ گیری و روکردن شناسنامه دیگران!!

نیت بنده از ایجاد هیئت نظارت این نبود که به نوشته های کسی جهت دهیم.اول باید بدانیم برای چه دور هم جمع شده ایم و یک انجمن تشکیل داده ایم.می توانستیم به همان صورت انفرادی بنویسم و بنویسم و بنویسیم.ما دور هم گرد آمدیم تا همه جا همراه گرگان باشیم.این یعنی هدف مشترک که در حقیقت نوک پیکان این انجمن و دقیقا وظیفه هیئت نظارت یا هر چه که اسمش را بگذارید هدایت این تیر به مرکز هدف است.مهم نیست موضوع بلاگت چیست؛سیاسی،اجتماعی،فرهنگی ،درد دل و یا هر چیز دیگری که تو در نوشتنش آزاد هستی،مهم این است هر از گاهی هم در قالب سبک نوشته هایت به یاد گرگان باشی.

اما چارچوبی که من برای هیئت نظارت تعریف کرده ام(نظر شخص من)  را با چند مثال ذکر میکنم:

برای مثال تصور کنید عزیزی در بلاگش آماری از تعداد افاغنه در استان میدهد و بر اساس آن گزارشی تحلیلی از وضعیت آنان ارائه میکند.حال تصور کنید اگر آمار ارائه شده غلط باشد چه رخ میدهد.خواننده عام با دریافت اطلاعات غلط مخبر آمار اشتباه در جامعه میگردد و خواننده خاص که در جریان آمار است اعتمادش نسبت به بلاگ تقلیل می یابد و قطعا روی نوشته های بعدی این وبلاگ هم حساب زیادی باز نخواهدکرد.حال اگر با نظارت صورت گرفته این اشتباه به نویسنده وبلاگ(به صورت خصوصی) منتقل میشد،اتفاقات بهتری رخ نمی داد؟حال اگر این مطلب از یکی از اعضای انجمن وبلاگ نویسان نقل می گردید،به خواننده حق می دهید که اعتمادش نسبت به کل بلاگ های این انجمن سست شود؟

یا نمونه ای که برای خودم رخ داد.چند وقت پیش مطلبی انتقادی نسبت به نمایندگان مجلس گرگان نوشتم.فردای آن روز عزیزی با من تماس گرفت و تذکر داد که یکی از جمله های شما مشکل حقوقی دارد و آنها میتوانند به راحتی از شما شکایت کنند و مشکلاتی برای شما به وجود آورند.حال اگر این اشتباه به من تذکر داده نمیشد خدا میداند که چه سرنوشتی در انتظار من بود.آیا نظارت برای حل چنین مشکلاتی ضروری به نظر نمیرسد؟

گاهی اوقات هم اشتباهات تایپی دردسر ساز یا اشتباهات فنی در امر مدیریت وبلاگ می تواند خواننده را نسبت به مطالب بلاگ دلسرد کند.که این چنین مشکلات پیش پا افتاده اما تاثیر گذاری هم به مدد نیروی نظارت می تواند حل گردد.

باور کنید هیئت نظارتی که من پیشنهاد میکنم حق دخالت و جهت دهی به نوشته کسی ندارد،حتی کسی مجبور نیست حتما از گرگان بنویسد.این نظارت است که جلوی بازخورد های منفی احتمالی مطالب بلاگ های اعضا را میگیرد.که قطعا قدرت انجمن وبلاگ نویسان را افزایش میدهد.انجمنی که برای حفظ یا بهتر بگویم بازپس گیری گرگان ایجاد شده است.

دوستان عزیز این تنها یک نظر خام و قطعا مملو از اشکال است.با تفکر و تعقل بیشتر نظراتتان را به اردوی 7 مرداد بیاورید تا همه انتخاب کنیم.مطمئنا این انجمن در زوایای دیگر نیز نیازمند نظرات شما عزیزان است پس با دیدی باز این انجمن که به راستی پژواک فریاد مردم گرگان زمین است ،را یاری کنیم.

ارسال شده توسط امیررضا رضایان در ساعت ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ | نظرات شما ()
مطالب اخیر انرژی هست، ولی کم است! انتخابات مجلس، . . باز دوباره وبلاگ . . باز دوباره وبلاگ . . نامه ای به شهردار و شورانشینان مصائب گرفتن یک وام چهار میلیونی! اینترنت؛ عصای دست یا بلای جان دکتر نقی مومنی به گرگان می آید واگذارتان کردیم به خدا! مراسم نکوداشت ایرج اعتصام و سیدابوالقاسم امیرلطیفی برگزار می‌شود
دوستان من گرگان نامه دوستداران محیط زیست استان گلستان انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست هفته نامه سلیم گاه نوشت های فروزان آصف گرگان ما موسسه خیریه محک نواندیشی حسین زمان نگاه نو سید محمد خاتمی گرگان رسانه نقطه سر خط من نیلوفرم فن آوری اطلاعات پیام نور گرگان امین مولودی خبرگزاری کار ایران عکاس گرگاندوست پیدا و پنهان تخریب زمین ابتکار سبز خانه روابط عمومی انجمن مهندسی نفت هدف آگاهی بخشیدن است دانلود هر چی زبان سبز بنیاد باران گلستان اسپورت گلستان نما وبلاگ ناهارخوران کمپین حمایتی از منطقه گردشگری هزارپیچ میثم پور اقدم شهر چنارها گرگان زمین روز شمار بالندگي سپهر ساموئل کابلی صدای سکوت(الهام) 90گرگان هورکانیه واتوره(شاعری از لرستان) سینا باقری گرگان امروز مهندسی نفت دشت سپید سفید مثل شب عکس و قلم حامد بارچیان مگم که بیایید کمی نفهمیم خاطرات من گلپر خانوم تاریکخانه انجمن خیریه بانوان گرگان شهر من . . .گرگان فیلم نوشته ها غزل پست مدرن دهکده تفریحی کوهمیان هیچ گرگان آنلاین WOLFS انجمن گرگانیها سیدباقر خرابه آقابزرگ(طنز) گرگان نیوز قهوه تلخ گرگان سلام سرگرمی، تفریحی، اطلاع رسانی فریاد بی صدا از دیار استراباد ست پنجم کانون ناشنوایان گلستان فیتزکارالدو آقای خاص من میتوانم مشاوره بند2 سبزه چنار تاکسی شهری پرانتزی هم برای من استارباد بهترین های گرگان کشکول رئیسی دیده بان محیط زیست ایران زندگی آبتنی در حوضچه اکنون است شهید علی اصغر درویشی بهترین های گرگان هیچگاه تنها نیستیم گرگان، چهار فصل، يك نگاه گنجینه من همیشه خبرنگار از کرانه های خلیج گرگان فرزند مونگشت نشین رحیم رسولی- طنز پرداز عبید شاکی خیلی دور خیلی نزدیک یک شهروند گالیکش، شهر زیبای طبیعت گالیکش شهر زیبای طبیعت دربنو پرتال زیگور طراح قالب