امیررضا رضایان
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ امیررضا رضایان
آرشیو وبلاگ
      هدف آگاهی بخشیدن است (غرغرهای سیاسی و اجتماعی به همراه متلک های متفرقه)
دوشنبه ٧ تیر ۱۳۸٩

قدیما وقتی میرفتم ناهارخوران این جمله را روی سردر یکی از ایستگاههای جنگل بانی می دیدم،" نگذاریم بمیرد جنگل که جهان خواهد مرد".آن وقتها نمیفهمیدم که چرا از جنگل باید نگهداری کرد،مگر جنگل ها هم از بین میروند؟این سوال را هیچ وقت نتوانستم جواب دهم تا زمانی که کمی بزرگ تر شدم شدم  و فهمیدم که چه جنگ نابرابری است میان انسان و جنگل!!ساقه های درختان چه جلادانه توسط تیغه سرد تبر شکسته میشوند.

ما انسانها گاهی وقت ها خیلی ترسناک میشویم،درختانی که از اکسیژن آنها استفاده میکنیم، از گرمای آفتاب زیر سایه خنک آنها پناهنده میشویم، را چه آسان قطع میکنیم.در قدیم میگفتند درختان را برای استفاده نسل بعد حفظ کنید اما حالا اگر دیر بجنبیم برای نسل فعلی هم درختی نمی ماند.همه اینها را گفتم که بدانیم جنگل و حتی یک درخت ، آنقدر در روند زندگی و حیات بشر تاثیر دارد که بودنش مفرح ذات و ممد حیات است و نبودنش فاتح الصلوات!

پس از داستان قشنگ باغ کشاورزی گرگان و همچنین حوادث دشمن شاد کن مربوط به تپه هزارپیچ (سوگله) منابع رسمی و غیر رسمی خبر از ساخت و ساز قریب الوقوع در پارک ناهارخوران گرگان کرده اند.گویا چند وقت پیش جناب ربیعی عضو شورای شهر گرگان طی نطقی مخالفت آشکار خود را با این طرح تصریح کردند اما طی روزهای اخیر طی تکذیبیه ای که (احتمالا)به قلم ایشان در گلشن مهر به چاپ رسیده بود شدیدا گفته های خود را تکذیب نمودند که این امر خود جای بسی تامل و تعقل دارد.طبق اطلاعات واصله قرار است موزه ای تحت عنوان یادمانی از شهدای هشت سال دفاع مقدس توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آنجا(ناهارخوران) احداث گردد.حال چگونه شهرداری محترم و محیط زیست سخت کوش گرگان چگونه مجوز احداث این طرح را داده اند ،من نمی دانم اما ایمان دارم هیچکس راضی نیست درختی از جنگل های این شهر قطع شود حتی اگر دلیلش جاودانه کردن نام غیور مردان آن هشت سال استقامت و مردانگی باشد!همچنین ایمان دارم که شهدا نیز راضی نخواهند بود چرا که آنان رفتند که این خاک سبز حفظ شود نه حال که این خاک مقدس به دستان ناپاک آن ضحاک زمان نیفتاده، ما خود حکم به ویرانیش بدهیم.

خدمت تمام عزیزان محترم در سپاه پاسداران،بنیاد شهید و سایر دستگاه هایی که برای زنده نگه داشتن نام این دلاوران تلاش میکنید عرض میکنم که بدانید مردان بزرگ در قلب ملت ها جای دارند و امروز به مدد آن حماسه ها و پایمردی ها ما 70 میلیون موزه شهدا در قلب مردم داریم.موزه هایی که نه از جنس خاک و گچ و سیمان بلکه از جنس احساس و امید هستند.پس کاری نکنید که این موزه های فانی بر روی مشتی خاک جای موزه های همیشه جاویدان و باقی را در قلب مردم بگیرند.احداث موزه و کارهای تبلیغی خوب است ولی نابود کردن بخشی از مخمل سبز طبیعت نه تبلیغ خوشی از نام شهید است نه دیگر ناهارخورانی را باقی میگذارد که مردم به هوای آن به موزه شما هم سری بزنند.

بچه که بودم وقتی از سوپرسحر و استرآبادی که بالاتر میرفتم بوی خوش طبیعت بینی ات را نوازش میداد اما امروز وقتی در میدان ناهارخوران هم باشیم نه بوی جنگل و چوب را حس میکنی نه چیزی از طبیعت میبینی. به نظر من اگر کسی را چشم بسته در ناهارخوران بگذارند و ازش بپرسند حدس بزن در کجایی احتمالا میگوید در فستیوال تخصصی قلیان و  قهوه خانه های سنتی!!

راستش دیگر خسته شدیم هر روز باید نگران تکه ای از این یادگاری سبز الهی دور و برمان باشیم.جنگل گلستان،هزار پیچ،باغ کشاورزی و این آخر هم ناهارخوران.آیا وقتش نیست که توجیه شویم که طبیعت را خداوند متعال به ما عنایت کرده تا از آن لذت ببریم،تا از آن نظم طبیعت را بفهمیم و از همه مهمتر پی به وجود حضرت باری تعالی ببریم ،نه آنکه با حداکثر سرعت ویرانش کنیم آنوقت با کمترین سرعت هم در احیا آن گام بر نداریم.باور کنید کفران نعمت است که نعمت زیبای خدا را به دست تیغه بی رحم تبر بسپاریم.

ارسال شده توسط امیررضا رضایان در ساعت ٩:۳٩ ‎ق.ظ | نظرات شما ()
مطالب اخیر انرژی هست، ولی کم است! انتخابات مجلس، . . باز دوباره وبلاگ . . باز دوباره وبلاگ . . نامه ای به شهردار و شورانشینان مصائب گرفتن یک وام چهار میلیونی! اینترنت؛ عصای دست یا بلای جان دکتر نقی مومنی به گرگان می آید واگذارتان کردیم به خدا! مراسم نکوداشت ایرج اعتصام و سیدابوالقاسم امیرلطیفی برگزار می‌شود
دوستان من گرگان نامه دوستداران محیط زیست استان گلستان انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست هفته نامه سلیم گاه نوشت های فروزان آصف گرگان ما موسسه خیریه محک نواندیشی حسین زمان نگاه نو سید محمد خاتمی گرگان رسانه نقطه سر خط من نیلوفرم فن آوری اطلاعات پیام نور گرگان امین مولودی خبرگزاری کار ایران عکاس گرگاندوست پیدا و پنهان تخریب زمین ابتکار سبز خانه روابط عمومی انجمن مهندسی نفت هدف آگاهی بخشیدن است دانلود هر چی زبان سبز بنیاد باران گلستان اسپورت گلستان نما وبلاگ ناهارخوران کمپین حمایتی از منطقه گردشگری هزارپیچ میثم پور اقدم شهر چنارها گرگان زمین روز شمار بالندگي سپهر ساموئل کابلی صدای سکوت(الهام) 90گرگان هورکانیه واتوره(شاعری از لرستان) سینا باقری گرگان امروز مهندسی نفت دشت سپید سفید مثل شب عکس و قلم حامد بارچیان مگم که بیایید کمی نفهمیم خاطرات من گلپر خانوم تاریکخانه انجمن خیریه بانوان گرگان شهر من . . .گرگان فیلم نوشته ها غزل پست مدرن دهکده تفریحی کوهمیان هیچ گرگان آنلاین WOLFS انجمن گرگانیها سیدباقر خرابه آقابزرگ(طنز) گرگان نیوز قهوه تلخ گرگان سلام سرگرمی، تفریحی، اطلاع رسانی فریاد بی صدا از دیار استراباد ست پنجم کانون ناشنوایان گلستان فیتزکارالدو آقای خاص من میتوانم مشاوره بند2 سبزه چنار تاکسی شهری پرانتزی هم برای من استارباد بهترین های گرگان کشکول رئیسی دیده بان محیط زیست ایران زندگی آبتنی در حوضچه اکنون است شهید علی اصغر درویشی بهترین های گرگان هیچگاه تنها نیستیم گرگان، چهار فصل، يك نگاه گنجینه من همیشه خبرنگار از کرانه های خلیج گرگان فرزند مونگشت نشین رحیم رسولی- طنز پرداز عبید شاکی خیلی دور خیلی نزدیک یک شهروند گالیکش، شهر زیبای طبیعت گالیکش شهر زیبای طبیعت دربنو پرتال زیگور طراح قالب