امیررضا رضایان
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ امیررضا رضایان
آرشیو وبلاگ
      هدف آگاهی بخشیدن است (غرغرهای سیاسی و اجتماعی به همراه متلک های متفرقه)
سه‌شنبه ۱ تیر ۱۳۸٩

 

اول شریعتی را محاکمه کنیم بعد محکومش کنیم

دکتر علی شریعتی مصداق عینی  این جمله نیچه فیلسوف اروپایی قرن 19 است که میگوید:" بعضی از انسانها پس از مرگشان به دنیا می آیند. ". راستش از افرادی چون شریعتی هر چه سخن به میان آید کم است.متاسفانه شریعتی بد موقع از دنیا رفت و افکارش هم همان موقع در خاک دفن شد. نمی دانم شریعتی چه گفته بود که بعد از انقلاب هم از افکار ش برائت جستند.گویا شریعتی حرفهای جدیدی میزد که نه به دهان سلطنتی ها و نوکرانشان خوش آمده بود نه به دهان اسلام گرایان پس از انقلاب.البته شخصا نظر شخصی امام خمینی (ره) درباره شخص دکتر شریعتی را نمیدانم اما شریعتی از طرف معلم شهید مرتضی مطهری مورد نقد بود.شریعتی در زمان شاه به دلیل بینش بالای اسلامی و رواج آن در بین جوانان مورد هجمه بود و امروز هم به دلیل برداشت های التقاطی و سکولار از اسلام در بایکوت شدید خبری به سر میبرد به طوری که دیروز طی مطلبی از فرزند ایشان خواندم که مجوز برگزاری مراسم در حسینیه ارشاد به مناسبت سالگرد ایشان را ندادند و مراسم منتفی است.حال به نظر من به جای سیاست مخفی کاری درباره دکتر شریعتی بهتر است برنامه نقادانه با محوریت افکار دکتر در رسانه ملی انجام گردد تا مردم خود آگاه شوند و خود تصمیم بگیرند.به دلیل بیان شیوای آثار دکتر ،جوانان زیادی شیفته افکار دکتر شدند از این رو است که دیگر با سانسور و بایکوت خبری مردم شریعتی را فراموش نمی کنند زیرا هنوز برایشان روشن نیست که شریعتی شهید شد یا فقط کشته شد.

هیچگاه فراموش نمی کنم روزی که خود در محله زینبیه شهر دمشق مزار دکتر را دیدم،نا خود آگاه بدن را میلرزاند، این مرد  قبرش هم از دست نا اهلان و ناجوانمردان در امان نمانده.هتک حرمت به مقبره انسانها در تمامی ادیان الهی و غیر الهی (بودایی،برهمایی و ..) مورد نکوهش قرار گرفته اما نمیدانم افرادی که قبر دکتر را این چنین مورد هجوم قرار دادند از چه آیین و مسلکی بودند.از این رو بود که خادم پیر آن قبرستان میگفت در مقبره اش را قفل کرده ام تا کسی دستش به قبرش نرسد؛دکتر، پس از مرگ هم جسمت آزادی را تجربه نکرد.

حال که در سالگرد فقدان این اسلام شناس فقید هستیم بهتر است به جای جستجو در گذشته و محکوم کردن افکار شریعتی خط فکری شریعتی مور مطالعه قرار گیرد.نکته ای که اکثر خوانندگان آثار شریعتی بدان اشاره دارند تفسیر های امروزی از وقایع بزرگ تاریخی است.برداشت و درسهایی که شریعتی درباره عاشورا در کتابش می نویسد نشان دهنده قدرت دین است نه قدر صاحبان آن.دکتر در تفسیر عاشورا ثابت میکند که اسلامی که در 1400 سال پیش بر محمد(ص) نازل شده می تواند چنان سرزنده و شاداب و مدرن به نظر آید که مشکلات زندگی کنونی خود را به مدد آن حل کنیم.به نظر من شریعتی تنها کوشید که برداشت مردم از دین تحجر گرایانه و تاریخ مصرف گذشته نباشد.البته به رغم انسانیتش حتما دچار اشتباهاتی هم شده(البته بنده نمیدانم) که باید در مطالعه آثار ایشان به آن اشاره شود.هدف از این مطالعه ها هم همین است که حرف های صحیحی که دکتر گفته است را از آنها استخراج کنیم نه که این هم کتاب و مقاله برجای مانده از ایشان تنها به عنوان دکور در کتابخانه ها باشد.با محدود کردن آثار شریعتی و بایکوت خبری محسوس وی تنها او  را تبدیل به یک قهرمان ملی میکنید.شریعتی تبدیل به یک عنصر روشنفکر فقید در میان طیف اپوزیسون شده،چهره ای که نه در شان شریعتی است نه به مصلحت نظام.

پس با نگاهی به آینده، گذشته را جبران کنیم،فردا احتمالا دیر است.

پی نوشت:پیشنهاد میکنم آخرین مقاله استاد حسین کبیر در باره دکتر شریعتی را بخوانید.

 

ارسال شده توسط امیررضا رضایان در ساعت ٩:٥٥ ‎ق.ظ | نظرات شما ()
مطالب اخیر انرژی هست، ولی کم است! انتخابات مجلس، . . باز دوباره وبلاگ . . باز دوباره وبلاگ . . نامه ای به شهردار و شورانشینان مصائب گرفتن یک وام چهار میلیونی! اینترنت؛ عصای دست یا بلای جان دکتر نقی مومنی به گرگان می آید واگذارتان کردیم به خدا! مراسم نکوداشت ایرج اعتصام و سیدابوالقاسم امیرلطیفی برگزار می‌شود
دوستان من گرگان نامه دوستداران محیط زیست استان گلستان انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست هفته نامه سلیم گاه نوشت های فروزان آصف گرگان ما موسسه خیریه محک نواندیشی حسین زمان نگاه نو سید محمد خاتمی گرگان رسانه نقطه سر خط من نیلوفرم فن آوری اطلاعات پیام نور گرگان امین مولودی خبرگزاری کار ایران عکاس گرگاندوست پیدا و پنهان تخریب زمین ابتکار سبز خانه روابط عمومی انجمن مهندسی نفت هدف آگاهی بخشیدن است دانلود هر چی زبان سبز بنیاد باران گلستان اسپورت گلستان نما وبلاگ ناهارخوران کمپین حمایتی از منطقه گردشگری هزارپیچ میثم پور اقدم شهر چنارها گرگان زمین روز شمار بالندگي سپهر ساموئل کابلی صدای سکوت(الهام) 90گرگان هورکانیه واتوره(شاعری از لرستان) سینا باقری گرگان امروز مهندسی نفت دشت سپید سفید مثل شب عکس و قلم حامد بارچیان مگم که بیایید کمی نفهمیم خاطرات من گلپر خانوم تاریکخانه انجمن خیریه بانوان گرگان شهر من . . .گرگان فیلم نوشته ها غزل پست مدرن دهکده تفریحی کوهمیان هیچ گرگان آنلاین WOLFS انجمن گرگانیها سیدباقر خرابه آقابزرگ(طنز) گرگان نیوز قهوه تلخ گرگان سلام سرگرمی، تفریحی، اطلاع رسانی فریاد بی صدا از دیار استراباد ست پنجم کانون ناشنوایان گلستان فیتزکارالدو آقای خاص من میتوانم مشاوره بند2 سبزه چنار تاکسی شهری پرانتزی هم برای من استارباد بهترین های گرگان کشکول رئیسی دیده بان محیط زیست ایران زندگی آبتنی در حوضچه اکنون است شهید علی اصغر درویشی بهترین های گرگان هیچگاه تنها نیستیم گرگان، چهار فصل، يك نگاه گنجینه من همیشه خبرنگار از کرانه های خلیج گرگان فرزند مونگشت نشین رحیم رسولی- طنز پرداز عبید شاکی خیلی دور خیلی نزدیک یک شهروند گالیکش، شهر زیبای طبیعت گالیکش شهر زیبای طبیعت دربنو پرتال زیگور طراح قالب