امیررضا رضایان
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ امیررضا رضایان
آرشیو وبلاگ
      هدف آگاهی بخشیدن است (غرغرهای سیاسی و اجتماعی به همراه متلک های متفرقه)
سه‌شنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩۱

دست از تخریب جنگل ناهار خوران گرگان بردارید!

تعریف شما از " آسیب" چیست؟ شمایی که ادعا می کنید ساخت موزه دفاع مقدس آسیبی به منابع طبیعی وارد نمی کند، به نظر شما این حجم عظیم خاکبرداری در جنگل آسیب رساندن به جنگل قلمداد نمی شود؟ آن هم در جنگلی که سالهاست به انحای مختلف در مسیر نابودیست و به جای آنکه نهالی نوپا در آن بکارید و از این زوال رهایی اش بخشید، اینچنین تبر و تیشه را به ریشه اش می زنید و با چسباندن برچسب محدوده "کمترین رویش درختی" وجدان خود را به خاطر این خطا اغنا می کنید. اما از خود پرسیده اید چرا جنگل ناهار خوران و النگدره و بسیاری از جنگلهای استان و کشور زایش که ندارند هیچ، غالبا ریزش دارند؟

آیا اینها آسیب نیست؟!!

در این فرآیند تخریب نرم (نابودی تدریجی جنگل ها) حتی اگر انسان دخالت مستقیم و عمده هم در تخریب نداشته باشد و صرفا این سناریوی نابودی را به نظاره بنشیند نهایتا پس از گذشت چند دهه از جنگل فقط خاطره اش می ماند. حال در این اوضاع اسفناک جنگل هایمان، عده ای (اگر چه با نیت خیر) آمده اند که به اسم عزیزترین فرزندان این سرزمین، فرشی از نابودی خاک بگسترانند و جنگلی که در لبه پرتگاه نیستی است را با تلنگری محکم! به قهقرا بفرستند.

درخت ها و جنگل ها، رگ های حیاتی این کره خاکی هستند، حتی شاید بتوان گفت این ساقه های سبز نفس ما هستند، این همان نفسیست که به قول سعدی: "چون فرو مرود ممد حیات است و بیرون که می آید مفرح ذات، پس دو شکر بر این نعمت واجب است"، حال که از شکر این نعمت غافلید کفران نعمت نکنید و نفس ما را نگیرید، به مقدساتتان قسم نفس ما نگیرید.

 نه آقازاده ای پرنفوذم و نه ردای حکومت و جبه همایونی بر تنم است، پس خود نیک آگاهید که نه زورم به شما نازینان می رسد و نه فریادم که لا به لای  این کلماتِ آمیخته در سکوت است، اما اگر احیانا دست تقدیر باد صبا را مامور رساندن این چند کلمه به گوش مبارک شما کرد، دوباره و چند باره، فروتنانه و خاضعانه در خواست می کنم جنگل ما را، در ختان مارا، نفس ما را از ما نگیرید.

 

ارسال شده توسط امیررضا رضایان در ساعت ۳:۳٦ ‎ب.ظ | نظرات شما ()
مطالب اخیر انرژی هست، ولی کم است! انتخابات مجلس، . . باز دوباره وبلاگ . . باز دوباره وبلاگ . . نامه ای به شهردار و شورانشینان مصائب گرفتن یک وام چهار میلیونی! اینترنت؛ عصای دست یا بلای جان دکتر نقی مومنی به گرگان می آید واگذارتان کردیم به خدا! مراسم نکوداشت ایرج اعتصام و سیدابوالقاسم امیرلطیفی برگزار می‌شود
دوستان من گرگان نامه دوستداران محیط زیست استان گلستان انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست هفته نامه سلیم گاه نوشت های فروزان آصف گرگان ما موسسه خیریه محک نواندیشی حسین زمان نگاه نو سید محمد خاتمی گرگان رسانه نقطه سر خط من نیلوفرم فن آوری اطلاعات پیام نور گرگان امین مولودی خبرگزاری کار ایران عکاس گرگاندوست پیدا و پنهان تخریب زمین ابتکار سبز خانه روابط عمومی انجمن مهندسی نفت هدف آگاهی بخشیدن است دانلود هر چی زبان سبز بنیاد باران گلستان اسپورت گلستان نما وبلاگ ناهارخوران کمپین حمایتی از منطقه گردشگری هزارپیچ میثم پور اقدم شهر چنارها گرگان زمین روز شمار بالندگي سپهر ساموئل کابلی صدای سکوت(الهام) 90گرگان هورکانیه واتوره(شاعری از لرستان) سینا باقری گرگان امروز مهندسی نفت دشت سپید سفید مثل شب عکس و قلم حامد بارچیان مگم که بیایید کمی نفهمیم خاطرات من گلپر خانوم تاریکخانه انجمن خیریه بانوان گرگان شهر من . . .گرگان فیلم نوشته ها غزل پست مدرن دهکده تفریحی کوهمیان هیچ گرگان آنلاین WOLFS انجمن گرگانیها سیدباقر خرابه آقابزرگ(طنز) گرگان نیوز قهوه تلخ گرگان سلام سرگرمی، تفریحی، اطلاع رسانی فریاد بی صدا از دیار استراباد ست پنجم کانون ناشنوایان گلستان فیتزکارالدو آقای خاص من میتوانم مشاوره بند2 سبزه چنار تاکسی شهری پرانتزی هم برای من استارباد بهترین های گرگان کشکول رئیسی دیده بان محیط زیست ایران زندگی آبتنی در حوضچه اکنون است شهید علی اصغر درویشی بهترین های گرگان هیچگاه تنها نیستیم گرگان، چهار فصل، يك نگاه گنجینه من همیشه خبرنگار از کرانه های خلیج گرگان فرزند مونگشت نشین رحیم رسولی- طنز پرداز عبید شاکی خیلی دور خیلی نزدیک یک شهروند گالیکش، شهر زیبای طبیعت گالیکش شهر زیبای طبیعت دربنو پرتال زیگور طراح قالب