امیررضا رضایان
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ امیررضا رضایان
آرشیو وبلاگ
      هدف آگاهی بخشیدن است (غرغرهای سیاسی و اجتماعی به همراه متلک های متفرقه)
چهارشنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩٠

پر بیراه نگفته اند که گرگان و به طور کل استان، خطه ای است مظلوم و محجور که داشته هایش نداشته شده و آبادانی هایش به مخروبه هایی بدل گردیده که مسلمان نشنود کافر نبیند. خودی ها یک جور، ناخودی ها هم به صد حیله و مکر، خواسته و ناخواسته تیشه به ریشه اش زده اند و می زنند. حتی وقتیکه قسمتی از این ملک کهن دستخوش نامردی نامردمانی جاهل می شود و معدودی دلسوخته سعی در نجاتش دارند، تکثر آرا و نفاق و مصلحت طلبی چنانی بر پیکره عاشقان خیمه میزند که به سان قندیل های شیروانی با کوچکترین تلنگری فرو میریزند.

در حالیکه عده ای ابرو در هم کشیدند و از سر ناراحتی زبان گزیدند، جنگل ابر را با کتک به مسلخ توسعه بردند تا رفت و آمد ما شامل سنت اسهال گردد. آنچنان هم چراغ خاموش حرکت کردند که جز عده معدودی از دوستاران حیات سبز که معلوم الحال بودند احدی آگه نشد و شد آنچه شد.

و اما بافت تاریخی، پس از یکسال تاخیر کمیسیون خامس طرح ضاله ای را تصویب کرد؛ جماعتی دوستدار گرگان و البته علاقمند به تاریخ و هویت شان، از سر مخالفت گرد هم آمدند، عهد کردند در صحن شورا حاضر شوند و شدند؛ اما شورا خالی بود. یکی از شورائیان تنی چند از جماعت فراری را فراخواند تا برایشان بگویند" شرح درد اشتیاق".

آن جلسه هم تمام شد و مانند بسیاری از جلسه ها که آخرش حرف های خوب میزنند و قول هایی برای بهبود امور میدهند، آنها هم دادند و قرار شد جلسه ای دور هم آییم و دمار از روزگار طرح مجعول درآوریم. هفته بعد هم آمد اما خیلی ها نیامدند، خیلی ها اصلا یادشان رفت که قرار بود بیایند و سر آخر علی ماند و حوضش. حوضی که امروز و فرداست که پای مجوز تخریبش را سازمان میراث برباد رفته و فرهنگ نابود شده و گردشگردی فراموش شده امضا کند و تبدیل شود به تلی از آجر و خاک.

خاکی که اگر صبح تا شب و شب تا صبح بر سر بریزیم و مویه کنان سراغ بافت تاریخی بربادرفته مان را بگیریم، زهی خیال باطل چرا که بافت ما رفت همانجایی که جنگل ابر رفت، بافت ما رفت همانجایی که تالاب های استان رفتند، بافت تاریخی ما رفت همانجایی که ببر مازندران و دریاچه ارومیه رفتند؛ همانجایی که دیگر راه بازگشتی ندارد.

دیگر باید چشمان خود را به ندیدن خانه های قدیمی عادت دهیم، عادت کنیم که به جایش عمارتهای فرنگی بی قواره ببینیم که رنگی از انسانیت در خود ندارند، اگر خیلی دلمان هوای شان را کرد تفالی بزنیم به خاطرات کمرنگ کودکی و یادی از سفال ها و شیشه رنگی های خانه مادربزرگ زنده کنیم.

ارسال شده توسط امیررضا رضایان در ساعت ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ | نظرات شما ()
مطالب اخیر انرژی هست، ولی کم است! انتخابات مجلس، . . باز دوباره وبلاگ . . باز دوباره وبلاگ . . نامه ای به شهردار و شورانشینان مصائب گرفتن یک وام چهار میلیونی! اینترنت؛ عصای دست یا بلای جان دکتر نقی مومنی به گرگان می آید واگذارتان کردیم به خدا! مراسم نکوداشت ایرج اعتصام و سیدابوالقاسم امیرلطیفی برگزار می‌شود
دوستان من گرگان نامه دوستداران محیط زیست استان گلستان انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست هفته نامه سلیم گاه نوشت های فروزان آصف گرگان ما موسسه خیریه محک نواندیشی حسین زمان نگاه نو سید محمد خاتمی گرگان رسانه نقطه سر خط من نیلوفرم فن آوری اطلاعات پیام نور گرگان امین مولودی خبرگزاری کار ایران عکاس گرگاندوست پیدا و پنهان تخریب زمین ابتکار سبز خانه روابط عمومی انجمن مهندسی نفت هدف آگاهی بخشیدن است دانلود هر چی زبان سبز بنیاد باران گلستان اسپورت گلستان نما وبلاگ ناهارخوران کمپین حمایتی از منطقه گردشگری هزارپیچ میثم پور اقدم شهر چنارها گرگان زمین روز شمار بالندگي سپهر ساموئل کابلی صدای سکوت(الهام) 90گرگان هورکانیه واتوره(شاعری از لرستان) سینا باقری گرگان امروز مهندسی نفت دشت سپید سفید مثل شب عکس و قلم حامد بارچیان مگم که بیایید کمی نفهمیم خاطرات من گلپر خانوم تاریکخانه انجمن خیریه بانوان گرگان شهر من . . .گرگان فیلم نوشته ها غزل پست مدرن دهکده تفریحی کوهمیان هیچ گرگان آنلاین WOLFS انجمن گرگانیها سیدباقر خرابه آقابزرگ(طنز) گرگان نیوز قهوه تلخ گرگان سلام سرگرمی، تفریحی، اطلاع رسانی فریاد بی صدا از دیار استراباد ست پنجم کانون ناشنوایان گلستان فیتزکارالدو آقای خاص من میتوانم مشاوره بند2 سبزه چنار تاکسی شهری پرانتزی هم برای من استارباد بهترین های گرگان کشکول رئیسی دیده بان محیط زیست ایران زندگی آبتنی در حوضچه اکنون است شهید علی اصغر درویشی بهترین های گرگان هیچگاه تنها نیستیم گرگان، چهار فصل، يك نگاه گنجینه من همیشه خبرنگار از کرانه های خلیج گرگان فرزند مونگشت نشین رحیم رسولی- طنز پرداز عبید شاکی خیلی دور خیلی نزدیک یک شهروند گالیکش، شهر زیبای طبیعت گالیکش شهر زیبای طبیعت دربنو پرتال زیگور طراح قالب