امیررضا رضایان
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ امیررضا رضایان
آرشیو وبلاگ
      هدف آگاهی بخشیدن است (غرغرهای سیاسی و اجتماعی به همراه متلک های متفرقه)
چهارشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٠

شاید ظاهرا مشکل بزرگی نباشد اما گاها سوهان روح است و حال آدم را خراب می کند. در تاکسی نشسته اید و یک اسکناس هزار تومانی به راننده می دهید، راننده ناگهان ترش می کند و می گوید:" پول خرد ندارم، پول خرد بده!" حالا شما مانده اید آچمز! نه پول خرد دارید نه می توانید پول نداده از ماشین پیاده شوید، تازه در زمان هایی که راننده از حق خود می گذرد و کرایه را بر شما می بخشد شما دلتان نمی آید که پول نداده پیاده شوید اینجاست که شما و راننده در حالتی وصف ناشدنی که به غایت عذاب آور است به سر می برید. خلاصه یا شما مجبور می شوید پول بیشتری بپردازید یا راننده باید از حق خود بگذرد. اما واقعا اینجا مقصر کیست؟

صادقانه و منصفانه اگر نگاه کنیم می بینیم یک راننده هر قدر هم که اول صبح پول خرد داشته باشد باز هم در اواسط روز سُره پول خرد هایش ته می کشد. از آن طرف مسافران که افرادی مثل من و شما هستیم، از آنجایی که اساسا پول خرد در مراودات تجاری ما جایی ندارد، خیلی موقعیت به دست آوردنش را نداریم و اغلب در جیب های همان اسکناس های درشت سبز و آبی را در خود دارد.

در ضمن مشکل دیگری که در زمینه پول خرد وجود دارد این است که اغلب پول خرد ها کیفیت چندانی ندارند و بسیار دفعات پیش آمده مسافران و راننده ها از دریافت آن امتناع می ورزند.

اما احتمالا راه حل های برای رفع این مشکل وجود دارد که نه به هزینه زیادی نیاز دارد و نه خیلی زمانبر است. دستگاه های POS فروشگاهی را حتما دیده اید که خدا رو شکر روز به روز به رونقشان افزوده می شود. سالیان سال است که در ممالک مترقی از این دستگاه در تاکسی ها هم استفاده می شود که در صورت به کار گیری از آن شاید بخش زیادی از تنش های مسافر و راننده در طرفه العین حل گردد. اتفاقا چند صباحی است در تهران بزرگ بلیط های الکترونیکی رایج شده که هموطنان پایتخت نشین ما استقبال خوبی آز ان کرده اند.

همچنین با پیشرفت فن آوری و ورود دستگاه های POS  سیار می توان با نصب هر کدام از انها در تاکسی بر مشکل نبود پول خرد و پول های پاره غلبه کرد.

در سطور بالا که به چند روش کلی مورد استفاده قرار گرفته در جاهای دیگر، اشاره شد که امید است با به کار بستن هر یک از روش های فوق یا هر روش دیگری که جایگزین پول های کاغذی سنتی شود، بر معضل جانگداز فوق غلبه گردد.

 
ارسال شده توسط امیررضا رضایان در ساعت ٩:۳٥ ‎ب.ظ | نظرات شما ()
مطالب اخیر انرژی هست، ولی کم است! انتخابات مجلس، . . باز دوباره وبلاگ . . باز دوباره وبلاگ . . نامه ای به شهردار و شورانشینان مصائب گرفتن یک وام چهار میلیونی! اینترنت؛ عصای دست یا بلای جان دکتر نقی مومنی به گرگان می آید واگذارتان کردیم به خدا! مراسم نکوداشت ایرج اعتصام و سیدابوالقاسم امیرلطیفی برگزار می‌شود
دوستان من گرگان نامه دوستداران محیط زیست استان گلستان انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست هفته نامه سلیم گاه نوشت های فروزان آصف گرگان ما موسسه خیریه محک نواندیشی حسین زمان نگاه نو سید محمد خاتمی گرگان رسانه نقطه سر خط من نیلوفرم فن آوری اطلاعات پیام نور گرگان امین مولودی خبرگزاری کار ایران عکاس گرگاندوست پیدا و پنهان تخریب زمین ابتکار سبز خانه روابط عمومی انجمن مهندسی نفت هدف آگاهی بخشیدن است دانلود هر چی زبان سبز بنیاد باران گلستان اسپورت گلستان نما وبلاگ ناهارخوران کمپین حمایتی از منطقه گردشگری هزارپیچ میثم پور اقدم شهر چنارها گرگان زمین روز شمار بالندگي سپهر ساموئل کابلی صدای سکوت(الهام) 90گرگان هورکانیه واتوره(شاعری از لرستان) سینا باقری گرگان امروز مهندسی نفت دشت سپید سفید مثل شب عکس و قلم حامد بارچیان مگم که بیایید کمی نفهمیم خاطرات من گلپر خانوم تاریکخانه انجمن خیریه بانوان گرگان شهر من . . .گرگان فیلم نوشته ها غزل پست مدرن دهکده تفریحی کوهمیان هیچ گرگان آنلاین WOLFS انجمن گرگانیها سیدباقر خرابه آقابزرگ(طنز) گرگان نیوز قهوه تلخ گرگان سلام سرگرمی، تفریحی، اطلاع رسانی فریاد بی صدا از دیار استراباد ست پنجم کانون ناشنوایان گلستان فیتزکارالدو آقای خاص من میتوانم مشاوره بند2 سبزه چنار تاکسی شهری پرانتزی هم برای من استارباد بهترین های گرگان کشکول رئیسی دیده بان محیط زیست ایران زندگی آبتنی در حوضچه اکنون است شهید علی اصغر درویشی بهترین های گرگان هیچگاه تنها نیستیم گرگان، چهار فصل، يك نگاه گنجینه من همیشه خبرنگار از کرانه های خلیج گرگان فرزند مونگشت نشین رحیم رسولی- طنز پرداز عبید شاکی خیلی دور خیلی نزدیک یک شهروند گالیکش، شهر زیبای طبیعت گالیکش شهر زیبای طبیعت دربنو پرتال زیگور طراح قالب