امیررضا رضایان
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ امیررضا رضایان
آرشیو وبلاگ
      هدف آگاهی بخشیدن است (غرغرهای سیاسی و اجتماعی به همراه متلک های متفرقه)
پنجشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩٠

صدا و سیمای استانی؛ رسانه ای که سیمایش بیشتر از صدایش توی ذوق می زند. آنچنان از روزمرگی رنج می برد که گاها به نظر می رسد فلسفه وجودی اش حکم آباژوری در کنج خانه را دارد که اگر چه بود و نبودش برای احدی مهم نیست اما وقتی که نباشد انگار چیزی در خانه کم است.

لیکن اینبار صحبت از کیفیت نازل سیمای استانی نیست، جان کلام این است که مثلث رسانه ها در استان کمترین تعامل و نزدیکی با هم ندارند و هر یک ساز ناکوک خود را می زنند. نشریات مکتوب، وبلاگها و سایت های اینترنتی و نهایتا رسانه ملی سه راس این مثلثِ آگاهی بخشی هستند و ظاهرا تلاش می کنند به تنهایی ندانسته ها را تبدیل به دانسته ها کنند. اگرچه نمی توان ارتباط وبلاگ ها و نشریات مکتوب را با یکدیگر کتمان کرد اما قویا شاهدیم سیمای استانی خود را تافته ای جدا بافته می داند و بی توجه به دو راس قدرتمند دیگر (نشریات مکتوب و وبلاگها) سعی در پیمودن راه دشوار خود دارد.

سیمای استانی که به دلیل نبود کمترین برنامه تولیدیِ چالشی و اندیشه محور، تبدیل به یک جعبه سرگرمی شده و بی راه نیست اگر گفته باشیم که سیاست سیمای سبز گلستان چیزی شبیه به سازندگان کنسول های سرگرمی است. فیلم ها و سریال ها تکراری و برنامه های تولیدیِ سرگرمی محور که کاملا بی توجه به دغدغه های مردم استان هستند کمترین ارتباط را با مخاطب برقرار نکرده و در حالی که بینهایت مسئله چالش برانگیز مانند پتروشیمی، مشکلات مالی تیم های ورزشی استان، کمبود منابع آبی و نابودی سرمایه های طبیعی، بیکاری روزافزون و هزاران مشکل دیگر در استان وجود دارد سیمای محلی با بی تفاوتی محض از کنار آن ها می گذرد.

اما اوضاع در دو راس دیگر این مثلث(وبلاگ ها و نشریات) متفاوت است. نشریات محلی و وبلاگ ها با هدف قراردادن آنچه ذهن مردم منطقه را آزرده خاطر می کند، مسئولین شهر و استان را مورد عتاب و خطاب قرارداده و اغلب با نیتی در جهت منفعت عمومی، سعی در آگاهی جامعه دارند.

سیمای استانی به عنوان یک رسانه ملی و دولتی که بودجه اش از بیت المال تامین می گردد می تواند نقش به سزائی در حمایت از رسانه های استانی(به ویژه نشریات مکتوب) داشته باشد. هفته نامه های استانی که اغلب خصوصی اداره می شوند وضع مالی مناسبی ندارند که اگر به دلیل مواضع و تیتر های تکاندهنده شان توقیف نشوند خودشان باید از سرِ بی پولی عطای روزنامه نگاری را به لقایش ببخشند. حال اگر می شد سیمای سبز ما کمی کیفیت محوری را جزو سیاست خود می پنداشت و کمی از صرفا سرگرم سازی مردم می کاست، می توانست از پتانسیل موجود در لا به لای صفحات روزنامه ها و هفته نامه ها و وبلاگ ها، آتشین برنامه هایی بسازد که در عین رعایت انصاف، دیگر هیچ مسئولی جرات کم کاری به خودش ندهد. تعامل رسانه ها سبب خواهد شد نشریات مجازی و حقیقی بیشتر دیده شوند و مردم که از وجود و کیفیت آنها باخبر شوند مطمئنا گرایش بیشتری به آنها خواهند داشت و چرخ کار و کاسبی آنها یحتمل راحتتر خواهد چرخید. از آن طرف سیمای گلستان قدری برنامه تولیدی با محوریت توسعه استان می سازد که حقیقتا جایش در میان برنامه هایش خالیست که قطعه خودِ این سبب جذابتر شدنش خواهد شد.

امیدوارم مسئولین سیمای استانی متوجه شوند که ساخت یک برنامه(غیر زنده) 30 دقیقه ای که فقط تیتر هفته نامه و وبلاگ ها و سایت ها را می خواند هزینه اش از تهیه و تولید بسیاری از برنامه های سرگرمی محور و سریال های غمبار تکراری کمتر است، در عوض اثرش به مراتب بیشتر و کاملا در راستای سیاست آگاهی بخشی رسانه ای اش است، رسالتی که ظاهرا سالهاست فراموش شده . . .

ارسال شده توسط امیررضا رضایان در ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ | نظرات شما ()
مطالب اخیر انرژی هست، ولی کم است! انتخابات مجلس، . . باز دوباره وبلاگ . . باز دوباره وبلاگ . . نامه ای به شهردار و شورانشینان مصائب گرفتن یک وام چهار میلیونی! اینترنت؛ عصای دست یا بلای جان دکتر نقی مومنی به گرگان می آید واگذارتان کردیم به خدا! مراسم نکوداشت ایرج اعتصام و سیدابوالقاسم امیرلطیفی برگزار می‌شود
دوستان من گرگان نامه دوستداران محیط زیست استان گلستان انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست هفته نامه سلیم گاه نوشت های فروزان آصف گرگان ما موسسه خیریه محک نواندیشی حسین زمان نگاه نو سید محمد خاتمی گرگان رسانه نقطه سر خط من نیلوفرم فن آوری اطلاعات پیام نور گرگان امین مولودی خبرگزاری کار ایران عکاس گرگاندوست پیدا و پنهان تخریب زمین ابتکار سبز خانه روابط عمومی انجمن مهندسی نفت هدف آگاهی بخشیدن است دانلود هر چی زبان سبز بنیاد باران گلستان اسپورت گلستان نما وبلاگ ناهارخوران کمپین حمایتی از منطقه گردشگری هزارپیچ میثم پور اقدم شهر چنارها گرگان زمین روز شمار بالندگي سپهر ساموئل کابلی صدای سکوت(الهام) 90گرگان هورکانیه واتوره(شاعری از لرستان) سینا باقری گرگان امروز مهندسی نفت دشت سپید سفید مثل شب عکس و قلم حامد بارچیان مگم که بیایید کمی نفهمیم خاطرات من گلپر خانوم تاریکخانه انجمن خیریه بانوان گرگان شهر من . . .گرگان فیلم نوشته ها غزل پست مدرن دهکده تفریحی کوهمیان هیچ گرگان آنلاین WOLFS انجمن گرگانیها سیدباقر خرابه آقابزرگ(طنز) گرگان نیوز قهوه تلخ گرگان سلام سرگرمی، تفریحی، اطلاع رسانی فریاد بی صدا از دیار استراباد ست پنجم کانون ناشنوایان گلستان فیتزکارالدو آقای خاص من میتوانم مشاوره بند2 سبزه چنار تاکسی شهری پرانتزی هم برای من استارباد بهترین های گرگان کشکول رئیسی دیده بان محیط زیست ایران زندگی آبتنی در حوضچه اکنون است شهید علی اصغر درویشی بهترین های گرگان هیچگاه تنها نیستیم گرگان، چهار فصل، يك نگاه گنجینه من همیشه خبرنگار از کرانه های خلیج گرگان فرزند مونگشت نشین رحیم رسولی- طنز پرداز عبید شاکی خیلی دور خیلی نزدیک یک شهروند گالیکش، شهر زیبای طبیعت گالیکش شهر زیبای طبیعت دربنو پرتال زیگور طراح قالب